Zpět na výpis

Kousnout může každý – očkování a pojištění

Autor Lucka | Zajímavosti

O tom, že i dobře vycvičený pes může kousnout a že pokousání je nejčastěji následkem nějaké provokace či k ní dojde v obraně nebo stresové reakci jsme si již říkali v článku „Kousnout může každý“. Dnes se ale zaměříme na praktickou stránku věci, a to jak na povinnosti psích majitelů nechat psi očkovat, tak i na různé druhy pojištění psů.

Očkování proti vzteklině

„Pes může přenášet vzteklinu a i když se v ČR vzteklina nevyskytla již řadu let, v Evropské unii platí, že majitel musí ze zákona držet psa v takzvané imunitě proti vzteklině,“ vysvětluje očkovací povinnost veterinář Britu, MVDr. Jana Šíma.

Shrňme si základní fakta týkající se očkování proti vzteklině:

  • dle §4 zákona č. 166/1999 Sb. o veterinární péči má majitel psa povinnost poprvé nechat psa očkovat proti vzteklině věku od 3 do 6 měsíců;
  • následná revakcinace probíhá podle použité vakcíny – nejčastěji to bývá do roka po prvním očkování a pak každé dva roky;
  • každý pes má svůj očkovací průkaz, kde jsou jednotlivá očkování zaznamenávána;
  • za nedodržení očkovací povinnosti hrozí majiteli pokuta až do výše 10 000 Kč.

Kontrola očkování při pokousání

„V případě poranění člověka psem je ze zákona požadováno vyšetření psa u veterinárního lékaře, jestli nevykazuje příznaky onemocnění vzteklinou. Toto vyšetření se provádí dvakrát, a to 1. a 5. den po pokousání.  Pokud není pes vyšetřen a je zde vážné podezření na možnou nákazu vzteklinou, pak se nařizuje vakcinace člověka proti vzteklině. Onemocnění vzteklinou je totiž smrtelné a nelze ho léčit,“ upozorňuje Šíma.

Pozorný  chovatel sleduje varovné signály v chování psa a leckdy dokáže zasáhnout včas, aby k pokousání vůbec nedošlo. Na druhou stranu je dobré být informovaný nejen o povinnostech, ale i možnostech, které se majitelům psů naskýtají, jako jsou např. různé druhy pojištění.

Pojištění psů

Pestré nabídky pojišťoven dnes již myslí nejen na zabezpečení lidí před řadou nečekaných událostí, ale také na jejich domácí zvířata. Většina z nich tak do odpovědnosti za škodu pro členy rodiny v rámci pojištění domácnosti zahrnuje i škodu způsobenou našimi domácími zvířaty.

Vedle toho pojišťovny nabízí i následující speciální pojištění:

  • pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou naším psem druhé straně – z té je možné pokrýt jak škodu na zdraví či majetku, tak i finanční újmu. Sem tedy např. spadá případ pokousání ať už jiného psa či člověka nebo poškození cizí věci.

Pojišťovny také nabízí některá další připojištění:

  • pro soutěže a výstavy,
  • pojištění psa s rozsahem krytí po celé Evropě,
  • pojištění pracovních psů jako např. psů Horské služby, slepecké a asistenční psy, psy využívané ke canisterapii apod.

Cena a podmínky pojištění se často velmi liší, a to jak podle věku, tak i rasy psa. Obecně se ceny pohybují od 800 Kč do několika tisíců.

Ať už se rozhodnete jakkoli, nezapomeňte, že správnou výchovou a výcvikem s následnou odměnou v podobě nějakého pamlsku můžeme mnoha nepříjemným situacím předejít. Přeji všem pánům i jejich psům jen to dobré :-)!