Zpět na výpis

Armáda potkanů

Autor Lucka | Zajímavosti

Jsou malí, hbití, čistotní, velmi inteligentní a přátelští a patří mezi oblíbené hlodavce k chovu doma. Řeč je o potkanech. Ten, kdo měl nebo má doma potkana, ví, že s ním nudu rozhodně nezažil. Věděli jste ale, že potkani mohou být i nesmírně užiteční - jako například v Africe, kde jejich tanzanští příbuzní pomáhají s vyhledáváním nášlapných min.

Potkani vynikají mezi ostatními hlodavci svým čichem a sluchem. Můžeme o nich dokonce říct, že konkurují o něco větším kolegům ze zvířecí říše – psům. Potkani jsou tak někdy nazýváni pro své vlastnosti „kapesní psi“. Jsou velmi šikovní k výcviku, pokud jim ovšem věnujeme dostatečnou lásku, péči a pozornost. S výchovou je vhodné začít co nejdříve, ideálně v krátké době po aklimatizaci zvířete v novém domově. Potkaní výcvik je postaven na několika jednoduchých, za to důležitých principech. Jak na to?

  • Již od mláděte je dobré na potkana mluvit, aby si postupně zvykal na váš hlas.
  • Potkani jsou velmi zvědaví a učí se metodou pokus a omyl. Buďte tedy trpěliví.
  • Jsou i velmi mlsní, takže když udělá něco správně, např. k vám sám přiběhne, odměňte ho pamlskem.
  • Nikdy ho však netrestejte, snažte se ho spíše pozitivně motivovat.
  • Potkani jsou také velmi společenští a kontaktní. Zvykejte ho od mala na váš příbytek, ale také ho nechte, aby po vás lezl, a budoval si k vám tak důvěru.
  • V neposlední řadě nezapomínejme, že se jedná o malé zvíře. Trénink by tak neměl být příliš dlouhý (doporučuje se okolo 10 minut), zato by měl být pravidelný.

 

Na rozdíl od krys, se kterými bývají občas zaměňováni, jsou potkani mnohem přizpůsobivější a učenlivější. O tom svědčí jejich využití při vyhledávání min, kdy potkani dostanou za úkol systematicky vyčenichat trinitrotoluen (TNT), který býval náplní starých afrických výbušnin. Přivázani ve speciálním “vodítku” prohledávají kousíček po kousíčku pole. Když narazí na TNT a  dají o tom vědět hrabáním, dostanou za odměnu něco sladkého na zub.

Bokud se tedy budete držet uvedených zásad, můžete i vy správnou výchovou naučit potkana například přijít na zavolání. S některými hlodavci bývá problém v nočních hodinách, kdy na rozdíl od svých pánů ožívají. Jakmile jim však zajistíme dostatek zábavy a pohybu během dne, dokáže se se svým majitelem natolik sladit, že si přivykne jeho dennímu režimu a naučí se i on v noci ukládat ke klidnému a nerušenému spánku.

Velmi oblíbenou potkaní aktivitou se teď nejen mezi fanoušky zvířecích sportů stává takzvané agility, které spočívá v překonávání nejrůznějších tratí a překážek. Díky jejich vysoké bystrosti a nadání pro výcvik začínají nejen odborníci, ale i běžní chovatelé přemýšlet o tom, jak těchto jedinečných potkaních rysů využít. Inspirace přichází i ze zahraničí. Nemusí to však hned být potkaní armáda pátrající po nastražených výbušninách, jejich uplatnění by se určitě dalo zvážit i v jiných oblastech jako např. u policie při hledání drog. Třeba se tak v budoucnu dočkáme vedle televizního seriálu o komisaři Rexovi i příběhu o potkaním hrdinovi :-).