Zpět na výpis

Škrabadla pro kočky?

Autor Lucka | Výchova a péče

Kočky jsou nezávislá a velmi svérázná stvoření. S lehkostí a svižností akrobatů dokáží pohybovat po podlaze i předmětech různé výšky. Vedle lezení milují taky škrábání všeho, co jim zrovna přijde pod packu. Proč ale kočky vlastně škrábou a k čemu nám můžou sloužit škrabadla?

Když si pořizujeme kotě, zvláště do bytu, je dobré dopředu myslet na uzpůsobení naší domácnosti kočičím potřebám. Kromě pochoutek kočky milují také škrabání, a to zvláště jiných předmětů, než jakých bychom si zrovna přáli. Co je k tomu vede a je nutné hned pořídit škrabadlo?

  • Důvodem, proč kočky vůbec škrábou je broušení drápků, popřípadě jeho sundávání, jelikož je připraven drápek nový.
  • Na rozdíl od psů jsou kočky více vázány k místu, než ke člověku. S tím souvisí i kočičí potřeba značit si teritorium.
  • Kočky jsou malí dravci a ti potřebují k zdravému vývoji vedle dobré stravy i běh a šplhání. V interiéru jim proto dopřejte různá škrabadla, šplhadla, prolézačky, doplněné i vhodné kočičí hračky.
  • Při škrabání si kočky protahují především tlapky a drápkový aparát. Pro správné protažení by škrabadlo mělo být vysoké alespoň 60 až 90 cm tak, aby kočka ve stoje na zadních tlapkách nedosáhla na vrchol.
  • I kočky si potřebují oddechnout. Krom kočičích pelechů k tomuto účelu slouží škrabadla kombinovaná s odpočívadly. Kočky mají rády teplo a světlo. Ideální umístění odpočívadla tedy je poblíž topení, u okna a s výhledem do celého pokoje, tak aby měly přehled o dění v něm :-).

Dnes v obchodech najdeme celou řadu nejrůznějších typů a druhů škrabadel, které se liší materiály, tvary, barvami i velikostí.

  • Nejčastěji používaným materiálem je dřevo, následuje dřevotříska, potažená odolnou látkou, (od kobercoviny po konopné či sisalové provazy).
  • Kočičí nábytek je velmi různorodý i tvarově. Od podložek a destiček, přes základní tunelovitá škrabadla, po složité sestavy prolézaček doplněné ležadly s možností umístění pelíšku.
  • Pokud jste hravé jako vaše kočka, propojte více škrabadel např. vertikálním spojem např. podél zdi. Vždy je ale dobré škrabadlo připevnit ke zdi.

Už máte škrabadlo doma, ale kočka ho nepoužívá? Stojí za tím s největší pravděpodobností samotné přirozené chování koček, které drápou to, co si prostě a jednoduše vyberou sami. Obecně se ale doporučuje zkusit škrabadlo nastříkat voňavým lákadlem. Ideální je například ve spreji šanta kočičí či kozlík lékařský, které jsou ve zverimexech běžně k dostání. Pro doplnění sil jim nezapomeňte dopřát nějaký ten pamlsek :-).