Zpět na výpis

Běžné alergie

Autor Karla Trnková | Zdraví a strava

Na rozdíl od lidí neexistuje u zvířat nic jako seznam nejčastějších konkrétních alergenů. Ptala jsem se výživáře spolupracujícího s Britem, Martina Kváše, a jediné, co lze s jistotou vyjmenovat, jsou skupiny alergenů seřazené od nejčastějších po nejméně běžné.

U psů se to má tak:

 1. Inhalační (vzdušné) alergeny
  Patří sem částice poletující ve vzduchu – pyly, výtrusy, plísně, domácí prach a další.
 2. Blechy
 3. Potravní alergeny
  Velmi často se vyskytují společně s inhalační alergií, proto může změna krmiva pomoci i v případech, kdy se nejedná vyloženě o alergii na jídlo.
 4. Kontaktní alergeny
  Do této kategorie patří různé materiály nebo chemikálie. Reakce na alergen se projevuje v místě kontaktu s kůží.

Kočky to mají trošku jinak:

 1. Hmyz (hlavně blechy)
 2. Kontaktní alergeny
 3. Inhalační alergeny
 4. Potravní alergeny

Projevy jsou však u obou stejné. Že je něco trápí, poznáte podle častého drbání nebo vykousávání srsti. Když se pídíte po příčině jejich nepohodlí a narazíte na zarudlou kůži, pupínky nebo vyrážku, je téměř jisté, že jde o alergii. Také kousání tlapek může být způsobené alergií projevující se mezi prsty. Některá zvířata zase trpí svěděním v uších a rozškrábou si boltce až do krve. Ani zánětlivé změny kůže (hot spot) nejsou výjimkou. Kolem očí můžete pozorovat také výtoky a změny barvy. Velmi nepříjemné je zahlenění dýchacích cest a ucpaný čumáček.

Když si všimnete jakéhokoli z těchto příznaků, rozhodně se poraďte s veterinářem. Způsob léčby záleží na závažnosti příznaků. Většinou stačí ošetřovat podrážděná místa hojivými mastmi, zásypy apod. Někdy se neobejdete například bez antibiotik nebo kortikosteroidů. Připravte se ale i na možnost léčby ve stylu pokus – omyl. Na rozdíl od lidí se totiž u zvířat alergeny bohužel téměř nezjišťují, ani v odborné literatuře nejsou k tématu původců alergií žádné pořádné informace. Podle Ing. Kváše si však můžete být jistí jedním: „Vždy je nutné OKAMŽITĚ při podezření na jakoukoliv alergii změnit typ krmiva a vybrat spolehlivě hypoalergenní krmivo.“

Alergie mohou zanechat následky na kůži a srsti. Pro jejich odstranění můžete používat Brit Care lososový olej – dá se zamíchat do stravy i nanést přímo na zasažené místo.

Možná si říkáte, že jsou pro vás tyhle informace zbytečné, když máte zdravého psa. Jenomže alergie se klidně může objevit až s přibývajícím věkem, dokonce se u zvířete může „vypěstovat“ časem.