Zpět na výpis

Co říkají psi na rýži

Autor Lucka | Zdraví a strava

Lepek, bílkovina vyskytující se ve většině obilovin, u mnoha psů způsobuje alergické nebo autoimunitní reakce. Rýže, podobně jako kukuřice, však patří mezi bezlepkové obilniny. Ty jsou u psů (stejně jako i u nás lidí) mnohem lépe snášeny a jsou lehčeji stravitelné.

Rýže dokonce představuje pro psy tu nejcennější základní surovinu rostlinného původu. Proto ji velmi často můžete najít i v jejich miskách. A to nejen kvůli zasycení věčně hladového bříška. Rýže totiž kromě vysoce stravitelných sacharidů a škrobů obsahuje i velké množství vitamínů (B1, B2, B3, B6, E), minerálů (draslík, hořčík, fosfor, zinek, křemík, selen, vápník a další) a 8 esenciálních kyselin. Vhodná je i pro psy a kočky s alergií nebo cukrovkou

Často tak tuto surovinu najdete i v hypoalergenních a jiných speciálních krmivech. V těch kvalitních byste měli ve složení najít pouze jednu škrobovou surovinu (rýže, kukuřice, brambory). 

Co se týká výživových hodnot, nejlépe je na tom rýže celozrnná. Ta bílá je zbavena obalových vrstev zrna, ve kterých se nachází podstatná část vitamínů. Množství vlákniny a bílkovin se nijak zvlášť neliší, celozrnná rýže je zas hůře stravitelná.

Pokud byste ji doma připravovali psovi sami, jedno jestli tu bílou nebo celozrnnou, je třeba ji pro dobrou stravitelnost dlouze vařit. Lepší je ale nechat ji přes noc namočenou (minimálně 9 hodin), ideálně s kapkou citronu nebo jinou kyselou složkou. Tak se ze zrn uvolní konzervující enzymy (zabraňují předčasnému klíčení a uchovávají tak živiny pro růst), zrna se tzv. aktivují, čímž se zvýší jejich stravitelnost, strávník z nich získá více minerálů a proteinů. Podstatně se tak i zkrátí doba varu, při které se ničí některé vitamíny.

Patří rýže do jídelníčku vašeho mazlíka? Já osobně ji mám moc ráda a s oblibou ji dopřávám i svým zvířecím kamarádům.