Zpět na výpis

Jak na šťastné a klidné kočičí Vánoce

Autor Lucka | Zdraví a strava

Já mám to štěstí, že moji kočku vánoční stromeček ani ozdoby na něm moc nezajímají. Možná je to ale také tím, že každoročně pořizuji stromeček kompaktních rozměrů, na který by se jí ani nevyplatilo skákat. Dovedu si ale představit, že v řadě domácností je to boj. Největší nebezpečí asi představuje převrácení stromku. Proto ho pořádně zajistěte, ideálně postavte do rohu a třeba i připevněte háky ke zdi. Na stromeček nevěšte ozdoby, které by kočka mohla spolknout. Pokud nechcete baňky lovit po celém pokoji, háčky kolem větvičky pořádně zmáčkněte. Nenechávejte ji ani pít z nádoby, ve které stromek stojí, může totiž obsahovat hnojiva a pesticidy.

Při balení dárků, u kterého vám kočičák jistě bude asistovat, si hlídejte stuhy. Divili byste se, jak dlouhý kus je kočka schopná spolknout. To platí i o lepicí pásce, kterou některé s oblibou žvýkají. Proto všechny balicí potřeby hned po použití raději ukliďte a nenechávejte nikde ležet bez dozoru.

Skoro v žádné domácnosti o vánočních svátcích nechybí nějaká ta zapálená svíčka, minimálně na adventním věnci. Většina koček je rozumná a dobrovolně se do ohně nevrhá, nicméně v zápalu hry nebo lovu by mohlo dojít k nehodě. Některá koťátka také mohou být až přespříliš zvědavá. Jakýkoli otevřený oheň proto držte mimo jejich dosah.

Většinou se nám doma o Vánocích objeví také jmelí a vánoční hvězda. Obě tyto rostliny jsou pro kočky toxické, proto i je držte mimo jejich dosah. Stejně tak byste měli držet dál od zvědavých čumáčků i veškeré vánoční dobroty. Nebezpečí představuje hlavně cibule, ořechy, cukr, čokoláda, kakao, káva a sůl v nich obsažené. Pozor i na rybí kosti, a pokud se chcete s kočkou o kapra podělit, pořádně ho vykostěte nebo důkladně rozmixujte. Spíše než na pánvi připravte rybu ve vodě nebo v páře. Místo cukroví sáhněte po kvalitních pamlscích.

Jak si s kočičími společníky užíváte Vánoce vy? Jsou to pro vás svátky klidu, nebo stále musíte být ve střehu? Máte nějaké vychytávky, jak riziku kočičího neštěstí předejít?