Zpět na výpis

Jak se co nejlépe starat o psího seniora

Autor Lucka | Výchova a péče

Obecně platí, že čím větší plemeno, tím rychleji stárne. Roli v tom ale hraje i výživa a prostředí, ve kterém pejsek žije. Postupně začne šedivět kolem tlamy a pomalu se zpomalí jeho pohyby. Místo fyzicky náročných her bude upřednostňovat klid a pohodlí. Zhoršit se mu může i orientace a zrak. Kvůli ztrátě svalového napětí se pes může začít i počůrávat. Jak se tedy o psího seniora starat, aby i nadále zůstal spokojený a zdravý?

Ani pokud na psovi nepozorujete žádné změny, nepodceňujte pravidelné veterinární prohlídky. Na rozdíl od veterináře totiž symptomy začínající nemoci můžete lehce přehlédnout. Odborník si navíc může pomoci krevními a dalšími testy. Přitom včasná diagnostika hraje zásadní roli v úspěšné léčbě. 

Bude taky třeba upravit stravu. Psí senioři jsou náchylnější k tloustnutí, mají méně pohybu a zpomaluje se jim i metabolismus. Proto bude vhodné volit méně kalorické krmivo než doposud. Nezapomínejte, že obezita tělo zatěžuje, zvyšuje riziko např. srdečních onemocnění a trpí jí i klouby, které už tak ve stáří ztrácí své kvality. Vybírejte tedy seniorské řady kvalitních krmiv.

Kvůli výše zmíněnému není od věci psovi stravu preventivně obohatit o doplňky na podporu pohybového aparátu. Užitečné bude i zavést do jídelníčku lososový olej, a to nejen kvůli obsahu esenciálních mastných kyselin. 

Bolavým kloubům ulehčí i pořízení ortopedického pelechu, který zmírňuje tlak na klouby. Pokud psímu stařečkovi už dělá problém vyskočit do auta, na gauč či do postele, pořiďte rampu nebo schůdky, ať mu ulevíte od bolestivých pohybů. 

I když zájem pejska o pohyb upadá, nesmí se přestat hýbat. Samozřejmě ale s mírou. Pomůže mu to udržet si zdravou váhu a zpomalí i degeneraci kloubů. Pravidelné, i když krátké procházky jsou proto pro jeho zdraví velmi důležité. Nezapomínejte ale, že pes se snaží držet krok za každou cenu a kvůli oblíbené činnosti dokáže ignorovat i velkou bolest. Mějte tedy rozum za něj a procházku nebo hru ukončete zavčasu.

V kondici byste neměli udržovat jen pejskovo tělo, ale i jeho mysl. Zaměstnávejte mu mozek různými hlavolamy nebo trénováním povelů. Učit ho můžete nové kousky i posilovat ty, co už umí. Nenechte ho ani upadnout do stereotypu. Střídejte aktivity i trasy procházek. Samozřejmě nezapomínejte ani na kontakt s vámi, pohlazení nebo poplácání. Velmi důležité pro něj stále může být i společné sezení na gauči. 

Starali jste se už o psího seniora? Jaké změny jste na něm pozorovali?