Zpět na výpis

Rozumíte svému morčeti?

Autor Lucka | Zajímavosti

Morčata, stejně jako prakticky každý živočišný druh, mají svůj systém dorozumívání. Pokud doma morčátka máte, jistě jste si všimli, že spolu vzájemně komunikují. Nejlépe pozorovatelné a zároveň i nejaktivněji využívané, je dorozumívání zvukové s celou škálou zvuků. Tento typ komunikace je pro morčata, hlavně ta divoká, velmi důležitý. Víte, že tito hlodavci jsou zvířátka společenská a platí to i ve volné přírodě, kde žijí po skupinách 5 až 10 jedinců? Právě zvukové signály je mohou varovat před nebezpečím a zachránit život všem členům.

Nejvíce používaným zvukem domácího morčátka je kvíkání. Jeho účel jste pravděpodobně sami vypozorovali. Začne se totiž ozývat při vašem příchodu, zvuku šustění pytlíku nebo jiného podnětu, po kterém přijde jídlo. Morčátko se kvíkáním nejčastěji dožaduje jídla.:)

Pískání je zvuk, který jste asi neslyšeli, pokud vaše morče nemělo mladé. Tím totiž mláďata přivolávají matku, když se ztratí. Pokud nechováte pár, patrně jste se nesetkali ani s bubláním. Nejčastěji si jím totiž sameček namlouvá samičku. Slyšet ho ale můžete i od samičky v říji.

Cvakání zubů je dalším zvukovým projevem. Zatím jste ho neslyšeli? Můžete tak být na sebe právem pyšní, vaše morčátko totiž nikdy nebylo nespokojené, ani se necítilo v ohrožení. Zubama totiž cvaká, pokud se mu něco nelíbí (třeba při stříhání drápků nebo česání). Pokud chováte dva samečky, mohou na sebe cvakat zuby i při vyhraňování území. Je to taková alternativa psího vrčení či kočičího vrtění ocasu.

Naopak blízké vám je nejspíš morčecí vrnění. Podobně jako kočky i tito hlodavci vrní, když jsou spokojení. Vyjadřují tím třeba blaženost při hlazení. Nejzáhadnější je pak zpěv morčete. Může připomínat zpěv ptáků a často ho vydávají březí samičky nebo samičky v říji. Zaslechnout ho ale můžete i od samců nebo morčete ve stresové situaci. Tento zvuk se nejčastěji ozývá v noci a zatím není docela jasné, co toto zpívání znamená.

Krom zvuků se morčátka dorozumívají i tělem. Prvním kontaktem s jiným morčetem nebo člověkem je očuchávání. Podobně jako u psů a koček jde o formu seznámení. Cvakání zubů může doprovázet ježení srsti (na hřbetě, bocích a lících) a význam má stejný - varování, že se zvířátku něco nelíbí. Když situace překročí hranici nebo takové varování nepomůže, může následovat i kousnutí. 

Poskakování je nejčastější u mláďat, většinou při běhání po výběhu. Vyjadřují tím radost. Častější je panáčkování - morčátko zvedá a natahuje hlavu a větří. Pokud má možnost, předními tlapkami se zvedá a opírá (o misku, mříž, ...). Často je tak můžete přistihnout při krmení, mohou tak ale i volat po pozornosti. 

Nakonec je tu chemické dorozumívání, které hraje hlavní roli při rozmnožování - morčata vystřikují proud moči na jedince opačného pohlaví. Samečci si močí ale i značí teritorium.

Naučili jste se rozumět svému morčátku a dokážete díky tomu vždy určit, v jakém rozpoložení se zvířátko právě nachází nebo co potřebuje?