Zpět na výpis

Jsou budoucností domácích mazlíčků štěkací roboti?

Autor Lucka | Zajímavosti

Domácí mazlíčci hýbou světem

V České republice je evidováno téměř 4,5 milionu koček a psů a každá druhá domácnost nějakého toho mazlíčka doma má. V Evropě to je pak 70 milionů domácností, které pečují o nějakého chlupáče. V USA si mnoho lidí přivydělává hlídáním a venčením psů a jejich majitelé utratí přes 5 miliard dolarů za služby pro své mazlíčky. No a když se podíváme do Asie, tak například v Japonsku je více domácích mazlíčků než dětí. Svět domácí zvířata prostě miluje. 

Dělám vlastně správnou věc?

V posledních letech, přestože jsou naši mazlíčci právoplatnými členy naší rodiny a děláme pro ně první poslední, se objevují otázky, zda vlastně děláme správnou věc. Je správné mít doma zvířecího miláčka? Je správné být jeho majitelem? Děje se tak s ohledem na trendy naší společnosti, která se začala zajímat o práva zvířat v zoologických zahradách, plno lidí nejí maso apod. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že postavení domácích miláčků se za posledních sto let hodně posunulo. Dříve se jednalo o pracovní zvířata bez větších práv. A jaká je situace dnes? Našim mazlíčkům dáváme tu nejlepší péči. Kam se starost o mazlíčky ještě posune?  

Pes, nebo pesrobot?

Také se můžeme v budoucnu dočkat toho, že dáme přednost robotickému mazlíčkovi, který bude mít umělou inteligenci a bude schopen naučit se mnohem více, než náš současný pejsek, a přitom nebude vyžadovat tolik naší péče a času. Kde končí hranice naší lidské fantazie a potřeb? Nyní si můžeme vybrat pejska živého, plyšového nebo třeba robopeta. 

Možná se dočkáme i toho, že vědci ve svých laboratořích budou domácí mazlíčky produkovat jako na běžícím pásu v souvislosti s pokrokem, který dnešní společnost přináší. 

Co si myslíte o robopetech? A myslíte, že je chování domácích zvířat záležitostí, která pomine? A jaké postavení by pak zvířata měla? Já osobně doufám, že zákon a postavení zvířat se dál bude měnit v jejich prospěch, ale v našich domácnostech zůstanou.