Zpět na výpis

Základní přehled granulových krmiv pro pejskaře začátečníky

Autor Lucka | Zdraví a strava

Druhy krmiv

Výběr vhodné stravy pro našeho čtyřnohého mazlíčka vždy závisí na tom, jaké plemeno, jakého věku a zdravotní kondice doma máme. Samozřejmě také záleží na našich časových a finančních možnostech. Ruku na srdce, mnoho z nás sáhne spíše po granulích, než aby doma vyvářelo. Udělejme si proto jednoduchý základní přehled, podle čeho granule vybírat. (O masových konzervách a jejich výhodách jsem psala v článku “Masové konzervy pro psy nejen jako ideální doplněk stravy”).

Vždy musíme rozlišit, zda vybíráme granule pro štěně, pejska v produktivním věku, nebo pro pejska seniora. Tam jsou velké rozdíly v obsahu bílkovin, fosforu, vápníku a tuku. Pro starší pejsky pak naopak vybereme ty s lepší stravitelností.

Pokud máme doma alergika, je nezbytné vybírat hypoalergenní krmivo. Najdeme v nich menší obsah alergenů a neobsahují suroviny, jako je pšenice, vejce, kvasnice, mléčné výrobky nebo třeba hovězí maso. Dalším typem jsou krmiva se vyšším obsahem energií, které pořídíme pejskům se zvýšeným energetickým výdajem. Například se jedná o fenky, které čekají štěňata a další.

Na co dívat ve složení

Při výběru granulí bychom se v první řadě měli zaměřit na podíl masa. Pokud v sušině podíl masa není ani 10 %, nejedná se o kvalitní směs a měli bychom sáhnout po jiné. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit například granule Brit-Fresh, které obsahují maso sušené a navíc až 40 % čerstvého. Navíc patří mezi tzv. holistická krmiva. Holistická krmiva zajišťují, že všechny složky, které v nich najdete, mají svůj význam a nejedná se pouze o tzv. prázdné kalorie. Takže další bod k dobru.

Tyto granule také nabízejí výběr z mnoha chutí a vždy se zaměřují na něco - pro zdravý růst štěňat, na klouby nebo pejsky při vyšší zátěži.

Co se týká bílkovin, tak víme, že pro naše chlupáče jsou důležitým komponentem. Optimální množství přispívá ke správné funkci vnitřních orgánů psů, takže při výběru je fajn dbát i na tuto složku. Stejně jako na obiloviny. Ty jsou pro ně hůře stravitelné a proto granule, kde nás etiketa upozorňuje, že disponují vysokým podílem obilovin, je lepší nekupovat.

A čím krmíte své chlupáče vy?