Zpět na výpis

Do čeho se balí granule

Autor Lucka | Zdraví a strava

Říká se “nesuď knihu podle obalu” a je to pravda... do určité míry. Je fakt, že na míře atraktivity pytle granulí nezáleží, ovšem na jeho kvalitě ano. Většina z nás parťákům krmivo vybírá podle složení. Čteme, co se píše na obalu, ale zkoumat obal samotný, nás už moc často nenapadne. Jaké výhody a nevýhody tedy mají různé typy obalů a jejich materiálů?

Nejčastěji se používají plastové obaly. Respektive kombinace plastu, hliníku a papíru. V dnešní době tíhnoucí k ekologii, vám to může připadat jako vytváření zbytečného odpadu, ale některé značky superprémiových granulí při výrobě na životní prostředí myslí, a tak v jejich sortimentu najdete i pytle recyklovatelné. Faktem je, že tento typ obalu je praktický – pevný, běžně nedochází k jeho poškození při přepravě, navíc na něm často najdete užitečné vychytávky.

Dalším obalovým materiálem je papír. Ten se oproti plastu celkem lehce protrhne a je dražší na výrobu, zato je ale nejekologičtější. Jeho výhodou je také prodyšnost, díky které i v horších podmínkách nedochází k zapaření granulí. Do třetice se podívejme na pytle aluminiové. Ty jsou ze všech nejpevnější, také však nejdražší na výrobu.

Co se týče ekologie, nejlepší je samozřejmě kupovat co největší balení. U nich ovšem může být problém při skladování. K tomu mohou dobře posloužit samotné pytle, pokud mají zipový uzávěr. Tak krmivo zůstane neprodyšně uzavřeno v suchu a temnu. Poslouží i barely, ovšem ty, jelikož netěsní, neudrží svůj obsah tak dlouho čerstvý.

Velkou výhodou velkých pytlů (alespoň pro mě) je ucho na přenášení. Ono ujít i pár ulic s 15 kg v podpaží není úplně ideální, proto možnost vzít pytel za ucho je více než vítaná. Dosti to pak ulehčí i případné přesypávání do barelu.

Alternativou může být koupě krmiva sypaného. Ve spoustě chovatelských potřeb už tuto možnost najdete – z velkého pytle vám odsypou, kolik potřebujete. Nevýhodou ovšem je, že nevíte, jak dlouho už je pytel otevřen a v jakých podmínkách byl skladován. Je proto třeba mít k prodejci důvěru.

Kvalitní granule by tedy měly být zabaleny v kvalitních materiálech, ovšem jejich design nemusí patřit mezi ty nejpoutavější. Většinou jde o jednoduché, čisté grafiky. Jak jste na tom s obaly u granulí vy? Řešíte je z hlediska praktičnosti či ekologie, nebo je vám to jedno?