Zpět na výpis

Nadváha a obezita: Novodobý strašák našich mazlíčků

Autor Lucka | Zdraví a strava

Obezitou nebo nadváhou trpí více než polovina domácích mazlíčků. A rok od roku tento problém roste. Kvalita krmiv, granulových i těch konzervových, se přitom v uplynulém desetiletí výrazně zlepšila a zcela běžně už nabízí vyváženou stravu obsahující maso, ovoce i zeleninu. V čem je tedy háček?

Nemusí jít přitom hned o naši nedůslednost v přístupu k výživě domácích mazlíků. Je to také o proměňujícím se postavení a roli domácích mazlíků v rodině a domácnosti. Pes už nehlídá na zahradě, ale spí s námi v posteli. Kočky také čím dál častěji spíš než po zahradě běhají jen po bytě. Morče málokdy opustí svou klec, maximálně si ho řada lidí vezme na chvíli na klín pomazlit.

Ať už pes, kočka, nebo hlodavec, domácí mazlíčci se stali v řadě domácností plnohodnotnými členy rodiny, které náležitě rozmazlujeme. A v důsledku toho občas zapomínáme na jejich přirozené potřeby a nutnost pohybu. A to má zásadní dopad na jejich zdraví. Obezita domácích mazlíků je navíc velmi často dlouhou dobu lidským očím skrytá. A majiteli tak nemusí vůbec tušit, že je u jeho svěřence něco v nepořádku.

Našemu mazlíkovi přitom může v důsledku obezity hrozit řada zdravotních problémů – od ortopedických přes kožní až po respirační potíže. Hrozí dysfunkce jater, zvyšuje se pravděpodobnost zánětu i rakoviny. Dříve nebo později se objeví metabolické obtíže. A je potřeba si uvědomit, že špatná péče dopadá nejen na kvalitu, ale také očekávanou délku života zvířete.

V případě, že si ale toto všechno včas začneme uvědomovat, můžeme nadváze a obezitě účinně předcházet. Základem je správný výběr krmiva, správné dávkování (tip: dobrým pomocníkem při dávkování jsou například masové konzervy, které vám ušetří starost s neustálým převažováním granulí) a pravidelný stravovací režim. Myslete také na dostatek pohybu. Jaro je za dveřmi a to ke sportovním aktivitám přímo vyzývá :).

Trpěl někdy váš pejsek nadváhou nebo obezitou? Jak jste to řešili?