Zpět na výpis

Jak může pejskař přispět k ochraně přírody?

Autor Lucka | Zajímavosti

Všude ve zprávách slyšíme, jak je planeta znečištěná a jak je potřeba snížit produkci emisí. Tato environmentální debata se zdá vzdálená od všedního pejskařského života. Ale ochrana životního prostředí není jen o regulaci vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší, je především o udržitelném a šetrném přístupu k přírodě. Ten mohou aplikovat do každodenní praxe i majitelé psích chlupáčů a dalších domácích mazlíčků. Nevíte jak? Nechte se inspirovat pár tipy.

Dejte přednost recyklovaným a přírodním materiálům

Pečovat o svého psího chlupáče se starostí o naši planetu obnáší víc než jen kupování recyklovaných hraček. Každopádně je dobré tímto alespoň začít. A nekončit jen u hraček z recyklovaných nebo přírodních materiálů. Čtěte pečlivě etikety, především pokud kupujete prostředky proti klíšťatům nebo blechám. Přírodní alternativou bez zbytečné chemie totiž nechráníte jen přírodu, ale v tomto případě především vaši psí lásku. Podobně postupujte i při nákupu další potřebné výbavy, např. psích podložek pro štěňata nebo jakéhokoli druhu steliva pro kočky, hlodavce apod.

Kupujte organická a šetrně vyráběná psí krmiva

Pokud je to alespoň trochu možné, dávejte přednost krmivům nejen v recyklovaných obalech. Dbejte hlavně na to, co je uvnitř. Kupujte psí krmiva bez konzervantů. Dnes na trhu existuje celá řada přírodních a organických krmiv. Můžete zvolit cestu masových monoproteinových konzerv, které se zakládají čistě na jednom druhu masa. Je to určitá alternativa tzv. barfování, tedy krmení syrovým masem. Při změně krmiva se ale vždy raději nejprve poraďte s vaším veterinářem, příp. se obraťte na výživového poradce.

Podporujte firmy, které smýšlejí ekologicky

Nemusí jít přímo o produkt určený pro vašeho mazlíčka, může jít i o způsoby, jak se k vám tyto produkty dopravují. Existují např. firmy, které v logistice upřednostňují alternativní pohony, ať už CNG nebo elektro-pohon. Jsou společnosti, které zavádí při výrobě těchto produktů energeticky úsporná opatření, např. instalaci LED osvětlení do jejich závodů apod. Nejen u psích krmiv pak může jít třeba o zpracování zbytků. V praxi to znamená, jakým způsobem a jestli vznikají při zpracování produktů např. vedlejší produkty a zda nedochází ke zbytečnému plýtvání při výrobě.

Neplýtvejte, raději obdarovávejte útulky

Plýtvat byste neměli ani doma. Nekupujte nic, co vyloženě nepotřebujete. A snažte se efektivně využívat to, co už máte pro svého psího mazlíčka pořízeno. Pokud přeci jen neodoláte a chcete psí lásce pořídit nový parádní obleček, můžete ten předchozí (pokud je v použitelném stavu) darovat nějakému psímu útulku. To se týká i další psí výbavy stejně jako granulí. Krmivem neplýtvejte. Dávejte psímu chlupáčovi opravdu jen tolik, kolik opravdu potřebuje a žrádlo tak zbytečně nevyhazujte.

Buďte ohleduplní a dbejte na prostředí kolem sebe

Možná se ptáte, jak to vše souvisí. Milujete své psí mazlíky. A to, jakým způsobem se o ně staráte, jak je krmíte, jak po nich uklízíte, má zcela zásadní dopad na prostředí a přírodu, kterou s nimi sdílíte. Chraňte přírodu nejen kvůli vám samotným, ale i kvůli vašim domácím mazlíčkům, kteří ji potřebují k životu stejně jako my lidé. Zajímejte se o to, jaká pravidla jsou pro pejskaře nastavena. Dodržujte je a pomáhejte chránit městskou krajinu i divočinu.