Zpět na výpis

Tipy na společné hry s kočkou

Autor Lucka | Výchova a péče

Kočky jsou samostatná zvířata, některé více, jiné méně. Téměř každá ale bude vděčná za zpestření dne nějakou tou společnou hrou. Většina z nich je navíc velmi družná a vaši společnost si užívá. Trávit společný čas i jinak než na vašem klíně tak pro ně bude jistě skvělým rozptýlením. Vybijete tak navíc jejich energii, kterou by jinak mohly využít k nějakým těm lumpárnám.

S lovením a chytáním nešlápnete vedle u žádného kočičáka. Koneckonců jejich lovecký pud se prostě nezapře. Ke hře vám bude stačit prut s pírkem nebo hračkou, na trhu najdete nespočet různých mávátek a udic. Mně vždy nejlépe fungovalo jednoduché mávátko s obyčejným peřím, existují ale i varianty s vycpanou šustící či chrastící hračku nebo hračkou s catnipem.

Ať už má vaše kočka přebytek energie, nebo ji chcete opravdu utahat, můžete místo udice sáhnout po laserovém ukazovátku. To vám propůjčuje mnohem větší prostor pro honěnou, lze s ním totiž lépe uhýbat. Kořist je prostě rychlejší, mrštnější a hra může probíhat po celém pokoji. Jen si musíte dát pozor, kam s ním míříte, lehce byste taky mohli přijít o vázu na poličce, kořenky nebo o televizi. Tato hra ale není pro všechny. Některé kočičí lovce může frustrovat, že se jim červené světélko nikdy nepovede chytit. Stejně tak funguje, někdy i nevědomky, hra se stíny. To je naše oblíbená večerní hra na gauči, kdy kočka chytá stíny ruky vrhané na pohovku.

Naší další oblíbenou hrou jsou “výpady z úkrytu”. Kočky se rády městnají do malých prostorů, jako jsou papírové krabice či tašky a podobně. Když se nám tedy doma objeví prázdná krabice, před vyhozením si s ní ještě pohrajeme a většinou ji i řádně doničíme. Po obvodu většinou vyříznu několik malých otvorů, takzvaných “šmírdír”, pak už stačí položit ji na zem a téměř okamžitě je okupovaná chlupatým tankistou. Pak už stačí jen něčím šmátrat kolem krabice a tlapky máchají na všechny strany. Jelikož má kočičák většinou i vytasené drápky, nepoužívám už ruce, ale většinou mávátko.

Některé kočky se celkem lehce naučí aportovat. Ideální je k tomu použít zmuchlaný kousek papíru. S technikou vám moc neporadím, všechny moje pokusy skončily znechuceným pohledem typu “to si jako děláš srandu?!” a zakopnutím kuličky pod gauč. Návod ale najdete třeba v tomto videu.

Další jednoduchou a zároveň velmi účinnou hrou jsou skořápky. Kočky při nich skvěle procvičí své soustředění a pozornost. Ale pozor, stejně jako u lidí může být i u koček tato hra návyková. Výhodou ovšem je, že při ní neprohrají veškeré svoje granule :).

V létě může k osvěžující hře posloužit hrnec nebo lavor s vodou a brčka. Kočičky je budou rády lovit na hladině a přitom si namočí čumáček a packy v příjemně studené vodě.

A jaká je vaše oblíbená společná hra?