Zpět na výpis

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Bruselský grifonek

Autor Lucka | Zajímavosti

Bruselský grifonek je posledním z grifonků, kterého vám dlužím představit. Jak už bylo řečeno, všichni tři grifonci - bruselský, brabantský a belgický - jsou obměnou toho samého. Liší se od sebe hlavně délkou, strukturou a zbarvením srsti. Dokonce není zvláštností, že se v jednom vrhu narodí štěňata všech tří plemen.

Grifonci patří do společenských malých plemen psů. Jsou to přátelští a sebevědomí psíci, kteří se velmi upínají na svoji rodinu a změnu pána nesou velice špatně. Jako ostatní grifonci i ten bruselský miluje být ve středu dění. Proto se mu dobře povede v rušných rodinách s malými dětmi. Trpět ale nebude ani s osamělým člověkem, pokud bude dostatečně aktivní. Ten jistě ocení i psíkovy vlohy pro klaunství a šaškárny.

Pokud ale trávíte hodně času mimo domov nebo patříte k samotářům, kteří potřebují svůj klid o samotě, grifonek pro vás není tím pravým psem. Ten s vámi totiž bude trávit každou volnou minutu a je schopný z vás celý den nespustit oči.

Výcvik bruselského grifonka není s důsledností a jemným přístupem těžký. Jako motivace mu bohatě stačí radost páníčka ze zvládnutého povelu. Díky jeho učenlivosti a zvídavosti mu učení nedělá problém. Je ale také velmi živý, takže je třeba udržet jeho pozornost. S jeho překypující energií souvisí i potřeba dostatečně ho zabavit. Lehce se začne nudit, což se může odrazit na stavu vašeho nábytku a vybavení bytu. K vybití energie skvěle poslouží malé děti, kde zabijete dvě mouchy jednou ranou. Grifonci rádi tráví čas mimo jiné sledováním ruchu ulice za oknem.

Při hraní ovšem dbejte na to, že ačkoliv grifonci vypadají mohutně, jsou to malí a křehcí pejsci. Bruselští grifonci mají srst středně dlouhou, hrubou a lehce vlnitou. Barevně se pohybuje od rezavé do kaštanově hnědé s nádechy černé nebo červené. Na placaté tváři nemohou chybět bujné rudé vousy.

Takže pokud jste aktivní, chcete doma mít malého Ewoka a nevadí vám mít psíka neustále za zadkem, je pro vás bruselský grifonek ten pravý společník.