Zpět na výpis

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Grifonek brabantský

Autor Lucka | Výchova a péče

Hlavní rozdíl mezi jednotlivými plemeny grifonků je v jejich srsti - její barvě, struktuře a délce. Brabantík se od nich ale navíc odlišuje tím, že nemá vousy na obličeji a je krátkosrstý. Nejrozšířenější je v červené, potkat ho ale můžete i v černé nebo černé s pálením. Vždy ale musí mít černou masku. Díky jejich předkusu a tvaru tlamy mají přísný výraz, přesto ale vypadají spíše vtipně.

Ačkoli jejich výraz obličeje obyčejně vypadá velmi přísňácky, i tito grifonci patří mezi psí klauny a antidepresivní psy plné hravosti a radosti ze života. Nudit se s nimi rozhodně nebudete a ani vás nenechají na chvilku zapomenout, že jste v jejich společnosti. Velmi lehce se začnou nudit, jsou to aktivní psíci, co jsou vždy tam, kde se něco děje. Přesto ale jde o neobyčejně jemné, citlivé a přítulné psy. Ideální rodinné psy z nich dělá i fakt, že jsou nekonfliktní, dobře vycházejí i s kočkami a dětmi. Přátelští bývají dokonce i k cizím lidem, což z nich dělá velmi špatné hlídače a umocňuje to ještě jejich tiché a málo časté štěkání.

U hraní si s dětmi ale musíte dávat na brabantíky pozor. Rychle se unaví a při dovádění se přehřívají, což je pro ně nebezpečné (na to myslete i při delších výletech či jiné dlouhodobější aktivitě). Může jim to způsobit srdeční potíže či ztížené dýchání. Pozor musíte dávat i na děti, aby v zápalu hry psíkovi neublížily. Jsou to i přes svou mírně mohutnou stavbu těla poměrně křehcí tvorečci.

Psi jsou to opravdu společenští. Fixují se na svoji rodinu a tráví s jejími členy každou volnou chvilku. Rozhodně to není ten správný společník pro samotáře, sledovat svého pána očima totiž dokáží opravdu celý den. Díky tomu rozhodně nemají sklony k utíkání nebo toulání se. Pokud ale máte lehký spánek, nezvěte si brabantíka do postele. Štěká sice potichu, chrápat ale umí jako pořádný kus chlapa.

Ač to nejsou vyložení sportovci, jsou brabantíci celkem mrštní a někteří z nich si mohou vést dobře v agility pro malé psy. Každopádně ale potřebují svůj díl pohybu, aby byli spokojení. Stejně tak je to s děním okolo nich. Pokud žijete tam, kde lišky dávají dobrou noc, budete jim muset poskytnout dostatek zábavy, aby se nenudili. Zato město je pro ně to pravé. Vysedávat za oknem nebo na balkoně a sledovat ruch na ulicích dokáží opravdu dlouho. Rozhodně ovšem musí bydlet uvnitř, zahrada pro ně není. A to nejen kvůli samotě, kterou těžko snáší. Jejich srst nemá podsadu a dostatečně je tak nechrání před vodou a chladem.

Toto plemeno mívá sklony k některým nemocem, na což se musí brát ohled. Stejně jako ostatní plemena s plochým obličejem je trápí srdeční a dýchací potíže, je u nich i větší možnost epilepsie. Velké riziko pro ně představuje i sklon k obezitě. Proto je potřeba jim dávky hlídat a krmit je kvalitním krmivem i pamlsky.

Pokud hledáte dobromyslného společníka, který vám bude neustále po boku, je možná zrovna brabantík ta pravá volba. S tímto malým kašpárkem moc nudy jistě nezažijete.