Zpět na výpis

5 tipů, jak na bezpečnou oslavu nového roku z pohledu domácích mazlíčků

Autor Lucka | Výchova a péče

Nejeden páníček psa nebo kočky nesdílí nadšení okolí z blížících se novoročních oslav, místo toho se té osudné půlnoci děsí a petardy a ohňostroje přímo nenávidí. Nebo spíš ty, které je neuváženě odpalují, mnohdy i v blízkosti psů, nebo petardu hodí rovnou psovi pod nohy.

Ať psa zabezpečíme sebelíp, právě takovéto situace prostě ovlivnit nijak nedokážeme, pokud se tedy nerozhodneme trávit Silvestr někde na samotě. Proto já jsem pro, pejska vyvenčit co nejdříve, kdy je na ulicích ještě relativní klid a pokud o půlnoci vycházíte ven podívat se na ohňostroj, pesana nechat raději doma. I když je zvyklý venčit se navolno, protentokrát ho raději nepouštějte z vodítka. Lépe než obojek, pesana před útěkem, zabezpečí dobře padnoucí kšíry. A pokud chcete být ještě více v klidu, umístěte na pejska trekovací zařízení, které vám ihned ukáže, kde se zvíře nachází, kdyby se mu přeci jen podařilo utéct.

Koneckonců celý program Silvestra byste měli volit podle toho, jak váš zvířecí parťák tento večer snáší. Pokud se vaše kočka bojí hlasitých zvuků a záblesků, zůstaňte na oslavy raději doma a pozvěte si třeba pár svých přátel. Některé psy (a samozřejmě i kočky) zas může děsit větší počet lidí u vás v bytě. Tak jako tak, vyčleňte zvířátku doma místnost nebo místo, kde bude mít klid.

Pokud zůstáváte doma, před půlnocí můžete zesílit televizi a zatáhnout závěsy, aby půlnoční hluk a záblesky nebyly tolik znát. A co je nejdůležitější v každém případě! Sami se nestresujte. Nepřemýšlejte o tom, jak strašné to zas bude a jak chudák zvířátko trpí nebo co zas vyvede. Snažte se zůstat co nejvíce v klidu. Tvařte se, že se nic neděje, pejska nechlácholte, nevybočujte z běžných hranic. Tím mu akorát ukážete, že jsou jeho obavy na místě. Uvidíte, že klid, který z vás bude vyzařovat, uklidní i vašeho parťáka. Na některé mazlíky také platí rozptýlení. Ať už hrou nebo pamlsky, některá zvířátka si díky tomu nenadálého hluku ani nevšimnou.

Jestli váš mazlík patří mezi ty extra stresaře, pejska či kočičku před půlnocí umístěte do nejklidnější místnosti v domově. Bývá to chodba nebo například koupelna. Tam mazlíkovi zřiďte pohodlí - umístěte mu tam oblíbený pelíšek a hračky, nezapomeňte ani na vodu. Přidat můžete i krabici nebo box jako úkryt. Pokud se zvířátko opravdu stresuje, zůstaňte s ním a potichu na něj mluvte.

Pro ty nejbázlivější jedince pak můžeme zvolit i různé druhy uklidňováků. Dostanete je u svého veterináře, případně můžete volit i alternativy jako Bachovy esence. Esenciální oleje a aromaterapii raději vynechejte, účinky jednotlivých silic na psy působí jinak než na lidi a pro kočky jsou dokonce toxické.

Přeji vám, abyste svátky nového roku prožili v klidu, se všemi, které máte rádi nevyjímaje vaše mazlíky, a ať vám nový rok přinese jen to dobré. Pokud máte tip, jak pejskovi nebo kočičce oslavy ulehčit, neváhejte se s námi podělit.