Zpět na výpis

Ztratil se vám pes? Pomoct může mikročip i trekovací zařízení

Autor Lucka | Výchova a péče

Mikročip je dnes, nebo alespoň by měl být, běžnou věcí. Troufám si dokonce říct nezbytností v péči o psa. Používá se k trvalému označení zvířat a například v Praze je od roku 2015 povinný. Jde o velmi šikovnou a praktickou věcičku. Očipovaný pes se totiž v případě opuštění nebo ztracení velmi snadno a rychle identifikuje čtečkou, kterou vlastní odchytové služby, PČR, veterinární kliniky i některé útulky a spolky. Krom situace zaběhnutí psa se vám bude toto označení hodit i při cestách po EU.

Jde o radiofrekvenční zařízení, asi milimetr široké a centimetr dlouhé, které se aplikátorem vpraví zvířeti do podkoží na levé straně krku. Čip je naprogramovaný jedinečným číselným kódem, který se pak v evidenci spáruje se zvířetem a jeho majitelem. Při očipování pejska u veterináře byste měli dostat registrační kartu s číslem čipu. Jedno vyhotovení si ponechá sám a další pošle do Národního registru majitelů zvířat.

Čip tedy pomůže najít majitele ztraceného psa. Trekovací zařízení funguje opačným směrem – pomůže majiteli najít psa. Navíc zatímco čip je zařízení pasivní, trekovací zařízení pomáhá pejska najít aktivně. Respektive vám podává informace v reálném čase o tom, kde se zrovna váš pejsek vyskytuje. Hodí se i pro majitele kočiček, pokud je zajímá, kde se jejich malí dobrodruzi přes den toulají. Moje kočka třeba trávila spoustu času u sousedů. Takže já si myslela, že celé dny lítá venku, loví holuby a prohání ostatní kočky a ona si mezitím zřídila ve vedlejším bytě druhý domov :).

GPS tracker je malá krabička, kterou psovi připnete na obojek. Musíte jen myslet na to, abyste ho pravidelně dobíjeli. A nejde ani o nijak drahou vymoženost, jak by se mohlo zdát. Pořídit lze už od tisícovky.

Pokud máte pejska, který se v lese neudrží, když zavětří zajíce či srnku, nebo ho na zahradě neudrží sebevyšší plot, je tracker to pravé pro vás a nezbytností pro bezpečnost vašeho pejska.

Má už váš psí parťák svoje sledovací zařízení? A jaký typ jste vybrali? Budu ráda, když se podělíte o svoje zkušenosti.