Zpět na výpis

Esenciální oleje - potenciální zlo pro vaše kočičí mazlíčky

Autor Lucka | Výchova a péče

Pokud chceme éterické oleje (EO) používat zodpovědně, měli bychom si předem zjistit bezpečnost jejich užití. Kočky jsou součástí naší rodiny, a proto bychom na ně neměli zapomínat ani jako na součást našeho životního prostředí. Esenciální oleje mohou při špatném používání uškodit nejen nám lidem, ale také - a dokonce o dost více - kočkám, které jsou k nim daleko náchylnější. Jsme přeci jen jejich strážci a pečovatelé, proto je na nás, abychom jim zajistili zdravé prostředí k životu, což se zdaleka netýká jen kvalitní stravy či dostatku pozornosti.

Důvodem, proč kočkám éterické oleje vadí, je skutečnost, že postrádají enzymy, které tyto oleje rozkládají. Jde zejména o důležitý enzym zodpovědný za detoxikaci jater glukuronosyltransferázu. Jejich játra a ledviny tak nedokážou určité látky EO syntetizovat. Díky omezenému metabolismu je proto použití aromaterapie u koček velmi omezené. Vystavení kočky esenciálním olejům pak může způsobit toxickou reakci viditelnou i na krevních testech. Může také dojít k otravě, těžkému poškození jater, ledvin, nebo neurotoxickému působení.

Nepleťte se. Jen proto, že jsou esenciální oleje přírodními složkami, nedělá to z nich zdravé nebo dokonce automaticky prospěšné látky. Bezpečnost použití každého éterického oleje je založena na obsažených biochemických složkách a stejně tak se liší i toxické reakce na něj. Navíc zvířecí aromaterapie se od té lidské liší a má vlastní bezpečnostní opatření. Mezi pro kočky toxické EO patří citron a tea tree, mentol a eukalyptus je považován za škodlivý (hrozí poškození jater). Mezi nejběžnější potenciálně škodlivé EO patří i borovice, bříza, máta, skořice, hřebíček, citrusy, tymián, oregano, levandule nebo ylang ylang. Riziko samozřejmě souvisí taktéž s kvalitou oleje, koncentrací a způsobem kontaktu.

Jaké mohou být symptomy toxické reakce na tyto látky? Všimnout si můžete jedné nebo více z následujících reakcí a nemusí se vyskytnout neprodleně po kontaktu:

  • nadměrné slinění
  • nevolnost či nechutenství
  • zvracení
  • průjem
  • deprese
  • záchvaty
  • podráždění kůže
  • podráždění nebo zánět sliznice (při nesprávném nebo vnitřním použití)
  • zmatenost či dezorientace
  • špatná koordinace, ztuhlost nebo dočasná paralýza

Vyhněte se proto jakéhokoli vnitřního užití EO kočkou. Pozor i například na olizování vašich rukou po jeho použití. Stejně tak i kontaktu s kůží (platí i pro používání v čistících prostředcích např. na podlahy, kde hrozí kontaminace kůže i vnitřní užití následným olizováním tlapek). Váš kočičí mazel by neměl být ani v místnosti s difuzérem, jelikož se tak váš kočičí přítel dostává do styku s chemickými složkami silic (nejenže je vdechuje, ale ulpívají i na kůži/srsti). Případně, pokud i přesto chcete difuzér za přítomnosti kočky použít, měla by být místnost dobře větraná a kočka by měla mít možnost ji opustit. Lepší volbou je ovšem osobní difuzér, aromaterapeutické šperky nebo místní aplikace pro vlastní potřebu.

A nemyslete si, že kočka opustí vždy místnost sama, pokud by jí vůně vadila. Může ji zrovna zajímat aktuální dění v místnosti, může zkoumat nový pach, může ji zaujmout světlo difuzéru nebo vycházející pára z něj atd.

Dobrou zprávou je, že existuje několik alternativ k esenciálním olejům, které můžete omezeně používat i ve společnosti svých kočičích parťáků. Patří mezi ně květinové vody (hydrosoly známé také jako hydroláty) a bachovy esence. Hydrosoly jsou naproti éterickým olejům rozpustné ve vodě a lze je u koček použít (zředěné) i k ošetření malých povrchových ran, jako je absces, zánět nebo svědění. K tomu se hodí hydrosol levandulový, heřmánkový nebo měsíčkový. Doporučuje se k tomu roztok zředěný s vodou 1:7.