Zpět na výpis

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Belgický grifonek

Autor Lucka | Výchova a péče

Původně byl Belgický grifonek určen k lovu krys a hlídání stájí s koňmi. Dnes už ale hraje pouze roli společníka a rodinného psa, na což se povahou velmi hodí. Proslavil se i díky královně Marii Antoinettě, která si toto plemeno oblíbila. I u nás, ačkoli nejde o nejpopulárnější psy, najdete více jak deset chovatelských stanic.

Také ho nelze nazvat klasickým psím krasavcem, i když mnoha lidem jistě učaruje. Jde o minipsíka s hrubou rovnou srstí a pro něj typickým “plnovousem”, který by váhou neměl překročit 6 kg. Hlavu má při pohledu z boku téměř zcela placatou a často toto plemeno mívá předkus. Jistá roztomilost mu ale jistě nejde upřít.

Povahou je to skvělý parťák. Na svém majiteli si rychle vypěstuje silnou závislost. I přesto má ale ostražitou a nebojácnou povahu. Je živý a veselý, dění kolem sebe vydrží sledovat celý den. Rád se zapojí i do dětských her a ne vždy zcela ohleduplné nápady dětí toleruje většinou v klidu. Hodí se i na různé psí sporty jako agility nebo dogdancing, k čemuž má vlohy díky své inteligenci a učenlivosti. Dobře obecně vychází i s ostatními psy, nebývá totiž příliš dominantní.

Nehodí se ale jen do velkých rodin. Perfektním společníkem dokáže být i osamoceným lidem. Často se o něm mluví jako o antidepresivním psu. Pokud ho máte doma, možná jste si všimli, že se vám vědomě snaží zlepšit špatnou náladu. Rád dělá různé šaškárny pro vaše pobavení, ale pozor, pokud ho kvůli nějaké lumpačině okřiknete, dokáže se taky pěkně urazit. Škodí mu i příliš rázná výchova a nedostatek komunikace. V takových případech se začne uzavírat do sebe a nebude prospívat.

Na výchovu, pokud je vedena tolerantně k jeho povaze, jsou jinak nenároční. Motivací je pro ně radost páníčka. Díky jejich bezmezné lásce a těšení se z vaší přítomnosti, nehrozí ani to, že by vám na procházce utekli. I proto mohou být výbornou volbou, jako první pes pro dítě, které se teprve učí zodpovědnosti a výchově mazlíka. Povahově jsou si blízcí a jistě se z nich během chvíle stanou nejlepší kamarádi a neoddělitelná dvojka.

Výhodou tohoto plemene je i fakt, že při správné péči téměř nelíná. Je k tomu ovšem potřeba pravidelné kartáčování a kvalitní strava. Největší pozornost potřebuje jeho obličej. Dlouhé chlupy kolem tlamy je třeba udržovat nezacuchané, potřeba je i pravidelně vytírat okolí očí a tlamy a vytrhávat chlupy vyrůstající z koutků očí.

Dalším plusem je, že jako plemeno netrpí žádnými dědičnými poruchami ani závažnějšími nemocemi. Je ovšem potřeba uzpůsobovat množství příjmu potravy jeho aktivitě, protože obezita mu, koneckonců jako každému psovi, neprospívá a může mu způsobit vážné zdravotní komplikace.

Máte doma tohoto klauna v psím těle? S ním je asi těžké udržet si špatnou náladu, že?