Zpět na výpis

Péče o potkana - koupat, či nekoupat?

Autor Lucka | Výchova a péče

Světem internetu začátkem letošního roku proletělo video, ve kterém se potkan mydlí ve sprchovém koutě mýdlem. Toto virální video trochu připomínalo scény z animovaného filmu Stuart Little. Ovšem na rozdíl od myšáka Stuarta byl tento malý ušatec skutečný. Video kromě pobavení vyvolalo také vlnu kritických reakcí.

Řada odborníků upozornila na to, že se jedná o podvrh. Jednak nejde na záběrech o potkana, ale o jihoamerického hlodavce s názvem pakarana. A jednak, a to je mnohem závažnější, že se zvíře rozhodně nešamponuje dobrovolně, ale naopak se pokouší mýdla ze svého těla zbavit.

Video se tak nakonec stalo ukázkou toho, kam až jsou lidé ochotní zajít pro získání virality svého obsahu. Pozitivním faktem na celé aféře kolem peruánského “koupajícího se” potkana bylo, že se lidé začali více zajímat o to, jestli potkaní domácí mazlíky koupat, či ne. Jak to tedy je?

Odpověď je jednoduchá. Potkani se nekoupou. Jsou to drobná zvířátka, která - pokud je máte doma - vyžadují jemné a opatrné zacházení a vhodnou péči. Samozřejmě sem patří i péče o jejich krásný kožíšek. Tu ovšem zvládají potkani převážně sami.

Pokud by váš potkan, stejně jako ten můj, projevoval zájem o vodu, nebraňte mu v tom. Nechte ho např. prozkoumat sprchový kout, pokud se do něj sám dobývá. Rozhodně ho ale nenamáčejte, ani nedávejte do vody. Potkani, které chováme doma, už na vodu nejsou příliš zvyklí a koupání je pro ně obrovským stresem. Vašemu malému chlupáčovi byste tím mohli způsobit traumatizující zážitek na zbytek života.

Je to stejné jako se psem nebo v tomto případě spíše s kočkou. Koupeme tedy jen v nezbytných případech. Potkani totiž stejně jako kočky pečují o svou srst sami. Pokud je koupání z nějakého důvodu nutné, je potřeba zvířátko na novou situaci zvykat postupně. I v tomto případě pomůže pozitivní motivace a odměňování. Připravte menší nádobu s mírně teplejší vodou a nechte zvířátko “potkaní bazének” prozkoumat.

Jako alternativa existují i speciální bezoplachové šampony. Ani s nimi to ale nepřehánějte. A raději pravidelně vyměňujte podestýlku a čistěte klec, např. octovým koncentrátem. Zápach je totiž nepříjemný nejen vám, ale i vašemu myšákovi. A problém tedy nebývá v jeho srsti, ale v nevyhovujícím prostředí, z něhož jeho srst může zápach zachycovat.

Výjimku v péči o potkana představují drápky, ty si malý chlupáč sice částečně zbrousí pobíháním sem a tam při svých hrátkách. Čas od času je ale potřeba je potkánkovi nechat zkrátit. Já sama si nevěřím ani na zastřihávání drápů u našich psích chlupáčů. I v případě malého hlodavce se můžete s důvěrou obrátit na veterináře, zastřižení obvykle vyjde na padesát korun plus mínus.

Jaký vztah k vodě má váš hlodavčí parťák? Vyhledává ji, nebo se jí vyhýbá obloukem?