Zpět na výpis

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě: Somálská kočka

Autor Lucka | Výchova a péče

Somálská kočka, neboli Somali, je dlouhosrstou varietou kočky habešské, jednoho z nejstarších plemen koček na světě. Sama ale nijak zajímavou nebo dlouhou historii nemá. Ačkoli nese jméno po africké zemi, první somálské kočky se narodily ve Spojených státech a Amerika se také nejvíce zasloužila o jejich uznání.

Jejich vznik byla ale vlastně náhoda. Chovatelé habešských koček byli občas nepříjemně překvapeni, když se jim ve vrhu objevilo jedno nebo více polodlouhosrstých koťat. Ze začátku se z vrhu vyřazovala a darovala, později ale zájem o ně vzrostl a chovatelé se rozhodli habešské kočky s polodlouhou srstí začít šlechtit za účelem vzniku nové variety. Koncem 60. let pak bylo plemeno uznáno řadou chovatelských sdružení.

Nebude asi překvapením, že charakterem se somálské kočky nijak výrazně neliší od habešských. Nejvýraznějším charakterovým znakem obou plemen je jejich velká potřeba pozornosti a kontaktu s člověkem. Samotou opravdu trpí a v nouzi vezmou zavděk i společnost jiné kočky či dokonce psa, i když to prostě není ono. S pořizováním dalších zvířat ale pozor, některé somálské kočky mohou začít žárlit.

Ačkoli jde o klidná zvířata, jsou to pěkní extroverti, kteří dávají o svojí přítomnosti dostatečně vědět, i když siamkám se v tom nevyrovnají. S koťaty si užijete spoustu legrace. Jsou hodně aktivní a hravá a ráda při hře přebírají iniciativu. Buďte ale připraveni na to, že ráda šplhají. Pořiďte jim proto dostatek škrabadel a kočičího nábytku dřív, než zlikvidují ten váš. Jsou to nesmírně inteligentní, chytré a zvědavé kočky. Vše nové projde jejich podrobnou inspekcí, a to od nákupu až po hosty. Jsou to malé všetečky, před kterými nic neskryjete.

Ačkoli somálky vyžadují spoustu pozornosti, s jejich kožichem to tak horké není. V dobrém stavu ho udržíte s minimální péčí. Srst má hladkou strukturu, nemá proto vlohy příliš cuckovatět. Její původní barvou je divoké zbarvení (ruddy), postupně ale vznikly i další atraktivní barvy. Všechny ovšem mají nápadný ticking - na jednotlivých chlupech se základní barva srsti střídá se dvěma nebo třemi tmavšími proužky, stejně jako třeba u divokého králíka. Zajímavé je, že somálská koťata mají při narození srst tmavou a pomalu zesvětluje až při dospívání. Do konečné barvy a hlavně tickingu mohou dorůst třeba až ve dvou letech.

 

Máte s tímto plemenem zkušenosti? Ačkoli já jsem spíš na takové ty samorosty, tito malí hebouncí závisláčci mi docela učarovali. Pro osamocené duše dokážou být dobrými společníky, kteří dokáží zaplnit prázdný byt.