Zpět na výpis

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě: Cairn teriér

Autor Lucka | Výchova a péče

Cairn teriér byl až donedávna (než jeho pozici převzal westík) nejoblíbenějším teriérem Velké Británie. Pochází ze skotského ostrova Skyr a už v době královny Marie Stuartovny zde lovil lišky a vydry. Odtud také jeho jméno - lišky se schovávaly v hromadách kamení (latinsky je kámen cairns).

Dnes je to typický asertivní teriér, velmi veselý, hravý a dovádivý. Má rád společnost a překypuje energií. Velmi dobře pracuje jako hlídač, bývá totiž ostražitý a sebevědomý. Umí také velmi hlasitě štěkat a do hlídání jde celým srdcem, svého pána bude bránit vší silou. V rámci teriérů patří mezi ty poslušnější, méně tvrdohlavé a snadněji vychovatelné. Lovecké pudy v sobě ale nezapře a sebevychovanější kernteriér se vám při procházce může pustit za zvěří. Někteří dominantní jedinci mohou mít také problém s ostatními psy a velmi často se kernteriéři nesnesou s kočkami, mají tendenci je lovit.

Co do prostředí je to velmi přizpůsobivý pes. Spokojený bude v bytě, na statku i na vesnici. Mnohem důležitější je pro něj společnost a vyžití, bez kterých trpí. Je zásadní dopřát mu dostatek pohybu. Dobře k tomu poslouží například agility nebo frisbee, svoje ale splní i dovádění s většími dětmi (kdy zvládnete dvě mouchy jednou ranou a unavíte obě strany). Při nedostatku zájmu nebo pohybu by si mohl začít vybíjet svoji frustraci třeba na vašem nábytku.

I když patří mezi ty méně tvrdohlavé, teriéra v sobě prostě nezapře a hlavně v dospívání vám může přerůstat přes hlavu. Při jeho výchově se musíte obrnit trpělivostí a pořádně prověří i vaši cílevědomost. Vše půjde snadněji, pokud mu nastavíte jasná a neměnná pravidla týkající se jeho teritoria, doby krmení a venčení i ostatních aspektů společného soužití. Zatímco vhodně volené odměny ho můžou dobře motivovat, tresty mohou mít na jeho psychiku negativní vliv.

Vzhledově nejvíce připomíná west highland white teriéra. Drobné tělo kernteriéra je kryto typickou rozčepýřenou hustou srstí, která není náročná na údržbu. Obvykle stačí trimování třikrát za rok. Hrubé krycí chlupy se vyškubou a zůstane jemná podsada, ze které vyroste nový hrubý kožíšek.

Máte kernteriéra doma? Je jeho výchova horší než u lidského puberťáka, nebo to s tou jeho tvrdohlavostí a svéhlavostí vážně není tak hrozné?