Zpět na výpis

Psí legenda Artur: Pes, který zdolá každý terén

Autor Lucka | Zajímavosti

Tým švédských atletů, z nichž jedním je i Mikael Lindord, se pravidelně vydává poměřit své síly s ostatními dobrodruhy na jeden z nejnáročnějších závodů světa - the Adventure Racing World Championship. Když se Mikael se svými přáteli uprostřed amazonského pralesa, kde se závod odehrává, zastavili, aby se posilnili na další část treku, připojil se k nim nenápadný psí chlupáč.

Mikael se nad psím stvořením, které podle jeho slov vypadalo dost zbídačeně, slitoval a rozdělil se s ním o část svých zásob. Od té doby se už švédský tým pejska nezbavil :). Artur se nenechal odradit ani tím, co jej na cestě se závodníky amazonskou divočinou čekalo. Ti se prý báli především o jeho bezpečnost. Přeci jen organizátoři se psími účastníky při plánování trasy nepočítali a závodníky varovali, ať si to raději rozmyslí.

Adventure Racing, což bychom do češtiny mohli volně přeložit jako adrenalinové závodění, jsou druhem extrémního sportu, který kombinuje horolezectví, pěší turistiku, jízdu na horském kole a kajaku. To vše se odehrává během několika dní. Světové šampionáty, které se konají pravidelně v Ekvádoru, pokrývají tři geograficky odlišné regiony - Andy, Pacifik a Amazonský prales. Artur se se závodníky do jednotlivých úkolů vrhal bez zaváhání, plaval s nimi vedle kajaků, brodil se bahnem, šplhal do strmých kopců.

V jeden okamžik se závodníci rozhodli, že už Artura nemohou vzít dále. Nechali mu na břehu obsah dvou konzerv a vydali se na řeku. Artur se ale za nimi rozeběhl a začal plavat. Když to Mikael viděl, nevydržel to a psa vytáhl k sobě na kajak. Sklidil obrovské ovace od všech přihlížejících fanoušků. Od té doby bylo rozhodnuto a Artur se stal plnohodnotným pátým členem týmu a spolu se Švédy extrémní závod dokončil.

Nezdolný psí chlupáč si absolvováním 430 mil dlouhého treku vysloužil titul nejextrémnějšího psího závodníka světa. Alespoň v očích švédského týmu. Jeho výkon udělal na Mikaela takový dojem, že se rozhodl jej adoptovat a převézt do Švédska. Aby Mikael ekvádorského nalezence mohl do své země přestěhovat, musel požádat švédské ministerstvo zemědělství o výjimku. To jeho přání nakonec vyhovělo.

Pro Artura se tak šťastně uzavřela jedna kapitola života a započala se zcela nová. Ochutnávku z toho, jak celý tým nadšení z Arturovy adopce prožíval, najdete na fun page švédských atletů, kteří si říkají Team Peak Performance.

Příběh se odehrál v roce 2014.

A jaký zvláštní psí příběh zaujal v poslední době vás?