Zpět na výpis

I králíci mají svůj svátek

Autor Lucka | Zajímavosti

Mezinárodní den králíků se slaví čtvrtou zářijovou sobotu nebo neděli. Letos tak vyšel na 22. září. Tato každoroční oslava roztomilého savce s dlouhýma ušima, krátkým ocáskem a sametovým kabátkem se nenese jen ve jménu miliónů králíků chovaných jako domácí mazlíčci po celém západním světě. Má za cíl propagovat i vážné sdělení o životních podmínkách ušáků.

V tento den bychom si neměli připomínat jen to, kolik radosti nám naši domácí ušáci přinášejí, ale i kolik utrpení a v jak velkém rozsahu jim ho způsobujeme  my lidé. Nejenže je lovíme a jíme. Využíváme je i na různé lékařské a kosmetické testy a pokusy a zabíjeni jsou i kvůli kožešině.

Kožešinový průmysl je už naštěstí na ústupu. U nás budou od nového roku kožešinové farmy minulostí a londýnský Fashion Week bude letos prvně bez kožešin. Co se týče testování na zvířatech, králíci jsou spolu s myšmi, morčaty a potkany nejčastěji používáni u kosmetických výrobků a výrobků pro domácnost. A právě králík je zobrazen v logu Cruelty Free certifikátu. Tedy certifikátu udělovaného společností PETA a zajišťujícího, že produkt i ingredience použité při výrobě vznikly eticky, bez testování na zvířatech.

Já měla králíka jednoho, když jsem byla malá. Byl to takový divoký samorost, který nerespektoval nikoho kromě mého taťky. Na všechny ostatní si dovoloval. V kleci skoro nikdy nebyl, měl pro sebe celý zasklený balkon. A když jsme byli doma, trávil čas s námi v obýváku. Mamka dodnes vzpomíná, jak jednou přeskočil ohradu ve dveřích lodžie a ona se uprostřed noci probudila s králíkem na zádech :). Společníka nám dělal dlouhých 12 let.

Jak tedy tento den s ušáky oslavit? Stravte s nimi nějaký čas navíc. Zní to možná banálně, ale je to důležité. Vyšetřete si v tento zvláštní den pár extra chvilek pro svého králíčka. Určitě to ocení, králík je přeci jen hodně společenské zvíře. Jeho inteligenci a hravost zajisté potěšíte, pokud pro něj vymyslíte nějakou novou zábavnou hru. Radost mu jistě uděláte i nějakou extra dobrou svačinkou či pochoutkou. Ani u ní ale nezapomínejte na králíčkovo zdraví a sáhněte raději po kvalitě.

Mnozí považují králíky za tiché, rezervované mazlíky. Zvláště ve srovnání s kočkami a psy. Jak vám ale může říct každý majitel králíka, ve skutečnosti mají ušáci mnoho osobností a nabízejí spoustu různých přátelství. Souhlasíte? A jaké plány máte na ušákův svátek vy?