Zpět na výpis

Jak na správnou výživu psích mazlíků? Nejčastější výživové prohřešky

Autor Lucka | Zdraví a strava

Dřív bylo na denním pořádku krmit psy zbytky od stolu. Na psa nebylo často ani pohlíženo jako na domácího mazlíka. Jak se ale začala proměňovat jeho společenská role a psí chlupáč se stal rovnocenným členem řady domácností, změnil se i přístup k tomu, jak ho správně živit. Pokusila jsem se pro vás sepsat osm nejčastějších chyb, kterých se psí páníčci nevědomky stále ještě dopouštějí a na které upozorňují veterináři a výživáři nejen u nás, ale i ve světě. Mimo jiné kvůli pokračujícímu trendu rostoucí obezity u psů.

#1 Nevyvážená strava

Pokud chcete vašemu psímu chlupáči zajistit plnohodnotnou výživu, doporučuju se poohlédnout po takzvaném holistickém krmivu. Některé psí granule nemusí obsahovat vše, co psí organismus pro svůj zdravý vývoj potřebuje. Holistická, neboli komplexní krmiva, by měla plně nahrazovat přírodní stravu zvířete. Jednou z variant jsou i takzvaná hypoalergenní krmiva, která neobsahují lepek.

#2 Příliš mnoho odměn

Odměny neodmyslitelně patří k výchově psího chlupáče. Ale ani s pamlsky se to nesmí přehánět a jejich kalorická hodnota by neměla překročit více jak 10 % denního kalorického příjmu. I u pamlsků bychom navíc měli dbát na jejich kvalitu. Rozhodně byste neměli mít pamlskovník plný piškotků, které chlupáčovi sice chutnají, ale mají velký podíl cukru. Ideální volbou může být sušené maso.

#3 Překrmování

Abyste měli jistotu, že pejska nepřekrmujete, odměřte si do hrníčku správnou porci jedné krmné dávky. A fixkou si na nádobku udělejte značku. Doporučení dávkování vždycky najdete na obale krmiva. Pokud máte pocit, že pejsek ztrácí na váze, neřešte to tím, že mu jen dáte více granulí. Problém může být někde jinde a vy mu tím zaděláváte na obezitu. Může to být např. zvýšeným výdejem energie. Veterinář vám v takévom případě může doporučit přechod na zátěžové krmivo.

#4 Krmivo nezohledňující věk psa

Při výživě pejska bychom vždycky měli také zohledňovat to, v jaké životní fázi a kondici se nachází. Stejně jako si i my v průběhu života upravujeme jídelníček, by to mělo být i s pesany. Na českém i zahraničním trhu dnes najdete celou řadu krmiv, která myslí zdaleka ne jen na štěňata, která v prvních měsících svého života potřebují úplně jiné složení než pejsek v dospělém věku nebo psí senior. Při výběru si ověřte, že krmivo odpovídá nejen věku vašeho pejska, ale také jeho velikosti.

#5 Krmení lidským jídlem

Někdy můžeme mít tendence pejskovi takzvaně přilepšit. Dáte-li mu pár plátků okurky nebo kus mkrve, určitě tím nic nezkazíte. Náš chlupáč jednou za čas miluje lžičku Pribináčku. Pokud pejskovi vaříte, mělo by to být spíše na doporučení veterináře, např. v rámci diety rýže s mrkví, nikoli nahrazovat klasickou stravu. Navíc hrozí, že by vám pejsek začal odmítat žřát cokoli jiného. Určitě se vyhněte krmení vším, co je pro pejska nebezpečné jako např. čokoláda nebo citrusy.

#6 Věčně plná miska

Někdo může mít pocit, že bude-li mít pejsek pořád dostatek granulí, odnaučí se loudit. Slyšela jsem, že páníčci provozují takzvaný “free-feeding” i kvůli tomu, aby odnaučili pejsky hltat. Pes nemá kontrolu, kolik toho zkonzumoval a přehled ztrácíte i vy. Celý rituál krmení má navíc důležitou funkci ve výchově. Nejde tedy jen o zdraví vašeho chlupáče, ale také o posilování vašeho vzájemného vztahu. Pes by měl jíst až po vás a neměl by se na misku vrhnout dříve, než mu dáte povel (např. “jídlo” nebo “můžeš”).

#7 Náhlá změna krmiva

Pokud změníte ze dne na den krmivo vašeho chlupáče, např. protože to, na které byl zvyklý, přestali vyrábět, můžete mu tím zadělat na zažívací problémy. Nejlepší způsob, jak psího mazlíka na změnu připravit, je postupné míchání obou krmiv s tím, že pomalu navyšujete podíl toho nového. Pozorujte, jak na změnu pejsek bude reagovat. Dáváte mu tím dostatek času, aby si na nové jídlo přivykl. A odhalíte, pokud by mu třeba nesedlo a bylo potřeba hledat jiné.

#8 Krmení před vycházkou

Pejska byste rozhodně neměli nacpávat před vycházkou. Zvyšuje se tím riziko torze žaludku, které často končí úhynem zvířete. Psí chlupáč by neměl chodit ven ani s úplně prázdným žaludkem. Pokud je hladový, můžete mu dát před vycházkou malou hrst granulí. Nemělo by to ale být zvykem. Krmit byste pejska měli pravidelně a ideálně každý den ve stejný čas. Po procházce nedávejte vašemu čtyřnohému parťákovi nažrat hned, počkejte, až si jeho organismus po venkovní zátěži mírně odpočine. Mohl by mít jinak podrážděný žaludek a krmení i vyzvracet.

Pokud byste si nebyli jistí, jak pejska krmit, jestli mu dát například kost, protože jste slyšeli, že vařené kosti mohou být pro pejsky nebezpečné a mít vliv na trávení, poraďte se vždy se svým veterinářem. Páníčkům začátečníkům by měl alespoň do začátků poradit chovatel, který řekne, jaké krmivo se osvědčilo jemu a jaké výživové potřeby mají rodiče vaší nové psí kuličky. Na internetu najdete také výživové tipy a rady od veterinářských asociací a organizací.