Zpět na výpis

6 skvělých knížek o psech, které by vás neměly minout

Autor Lucka | Zajímavosti

Češi milují domácí zvířata, což potvrzují i statistiky. Téměř tři pětiny z nás mají doma pro potěchu nějakého domácího mazlíčka. V Evropě jsme navíc známí jako pejskařská velmoc. Není tak žádným překvapením, že se naši oblíbení chlupáči objevují také v literatuře, a to nejen jako součást příběhů, ale přímo i jako hlavní postavy. No, kdo by neznal Dášenku (čili život štěněte)? Na mé poličce s knížkami najdete i další poklady, které formovaly mé dětství. Napadá mě třeba Bílý tesák nebo Lassie se vrací.

Knížky ovšem nemusejí vždy vykreslovat psy, kočky nebo dokonce i hlodavce pouze jako postavy nějakého beletrického příběhu. Mé oblíbené jsou i knížky pro chovatele. Chodím si do nich především pro nápady na nové povely a triky, které se učím se svými psisky. Knížek o domácích mazlíčcích jsou tisíce. Z těch, které mne v poslední době zaujaly a přinesly mi nějaký druh inspirace, jsem vybrala těchto šest:

1. (Kyra Sundance) 101 psích triků: Činnosti, které psa zabaví, zaměstnají a sblíží s páníčkem

Pokud nechcete, aby váš pes byl jen tak nějaký pes, je tato knížka právě pro vás. Krok za krokem vám představí nejrůznější triky. Můj psí chlupáč se tak naučil kutálet sudy nebo plazit. Hlavní myšlenkou autorky je to, že pomocí nácviku triků vytváříte a posilujete vzájemné pouto.

2. (Cesar Millan) Cesarova cesta: Krátký návod, jak udělat psa šťastným

Naučit chlupáče předvádět psí kusy je jedna věc, ale porozumět jeho duši je věc druhá. Ačkoli pro někoho je Cesar Millan kontroverzní postavou, tato knížka je plná zajímavých postřehů především pro páníčky psů náročnější povahy. Millan pomocí 98 technik ukazuje, jak najít klíč k porozumění psímu chování. Jestli doporučení techniky v praxi vyzkoušíte, to už je jen na vás :).

3. (Seth Casteel) Underwater Dogs

Už od malička jsem měla ráda obrázkové knížky. Nezměnilo se to ani v dospělosti. V tomto případě ani nevadí, že se na českém trhu tato kniha prodává pouze v angličtině. Skládá se totiž z 80 psích fotoportrétů, na kterých jsou chlupáči zachyceni pod vodou. Zábavné snímky vám rozveselí nejedno odpoledne, je to knížka, ke které se budete vracet. A také skvělý dárek pro někoho, kdo je do psů ulítlý tak jako vy.

4. (Garth Stein) Umění závodit v dešti

Milovníci labradorů jistě ocení zařazení tohoto bestselleru na seznam mých tipů. Kniha je o Enzovi, kříženci labradora, který si o sobě myslí, že je jiný než ostatní psi. Je totiž hloubavým filozofem i adrenalinovým závodníkem stejně jako jeho pán. Za psí postavou je vylíčen silný lidský příběh, který vás nenechá bez zamyšlení.

5. (Judy Fridino) Ricochet: Riding a Wave of Hope with the Dog Who Inspires Millions

Tato knížka se českého překladu ještě bohužel nedočkala, přesto ji doporučuji každému, kdo ovládá angličtinu. Na rozdíl od příběhu labradora Enza je skutečným vyprávěním o psovi, který nejenže umí surfovat, ale i zachraňovat a zároveň léčit. Ricochet pomáhá dětem i dospělým se zdravotním hendikepem překonávat strach z vody. V této knížce, jež je krásným příběhem o naději, je hlavním hrdinou zlatý retrívr.

6. (Marcela Borgesová) Se psem je psina

A na závěr trocha humoru. Knížka, kterou najdete už jen v antikvariátu. Tam jsem ji objevila i já. A po rychlém prolistování jsem hned věděla, že ji musím zařadit do své sbírky. Podle autorky je svět rozdělen na dva tábory: na milovníky psů, co propadli kouzlu svých čtyřnohých přátel vonících psinou a nosících domů na tlapkách bláto, a na ty ostatní, lidi praktického ducha. Vtipný, ale nikoli urážlivý styl, s jakým je kniha napsaná, vás okamžitě pohltí. Život bez psa? Nikdy!

Jsem si jista, že s těmito knížkami se během jarních večerů nudit nebudete. Je také třeba podotknout, že těchto šest knížek zdaleka netvoří vyčerpávající přehled toho nejlepšího, co v knihkupectvích o psích chlupáčích seženete. Napište nám do komentáře, jaké knížky o psech zanechaly stopu na vás, nebo jestli jste četli některé z uvedených děl a jak se vám líbilo. :)