Zpět na výpis

Pes nebo kočka? Vědci zkoumali, kdo je chytřejší

Autor Lucka | Zajímavosti

Vědci konečně vyřešili otázku, zda je chytřejší pes, nebo kočka. Ve studii publikované v časopise Frontiers in Neuroanatomy se vědci poprvé zabývali nejen velikostí mozku zvířat, ale i počtem neuronů v jejich mozkové kůře. Tyto šedé buňky mozkové, na které Hercule Poirot spoléhal při řešení zapeklitých případů, jsou spojené s myšlením, plánováním a komplexním chováním.

A na co přišli? Výsledek možná někoho z vás překvapí. Ačkoli kočky kolem sebe dokáží šířit jakousi auru (nejen) intelektuální nadřazenosti, mají o polovinu neuronů méně než průměrný zlatý retrívr. Zatímco psi jich mají kolem 530 milionů, v kočičím mozku byste jich nalezli jen asi 250 milionů (pro srovnání, člověk jich má cca 16 miliard).

Doktorka Suzana Herculano-Houzel, docentka psychologie a přírodních věd univerzity Vanderbilt v Tennessee věří, že absolutní počet neuronů zvířete, a zejména těch v mozkové kůře, určuje bohatství jejich vnitřního duševního stavu a schopnosti předvídat, co se stane v jejich okolí na základě předchozích zkušeností. Závěr je takový, že psi dokáží dělat mnohem složitější a flexibilnější věci se svým životem než kočky.

V tomto výzkumu byly krom mozků psů a koček zkoumány i mozky fretek, mývalů, promykovitých, hyen, lvů a hnědých medvědů. Skupina těchto masožravců byla vybrána tak, aby obsahovala rozmanité velikosti mozků jak domestikovaných, tak i divokých zvířat. Nejméně neuronů mají fretky a medvědi zas mají jen o jeden neuron více než kočky. Po retrívrech mají nejvíce neuronů lvi, kteří skončiliv těsném závěsu před hyenami.

Každopádně studie ukázala, že mnoho zvířat s velkým mozkem má malý počet neuronů a naopak. Příkladem může být právě zlatý retrívr, který má víc neuronů než zvířata s až trojnásobně velkým mozkem. Naproti tomu medvěd má stejný počet neuronů jako kočka, i když má mozek desetkrát větší.

Podle Celie Haddonové, kočičí behavioristky a autorky knihy na toto téma, ale může být důvodem, proč mají kočky méně neuronů než psi fakt, že nejsou tak sociálními zvířaty. Psi mají původ u vlků, kteří loví ve skupině, a proto potřebují ovládat složité, komplexní chování, aby dokázali vzájemně spolupracovat. Naproti tomu kočky, které loví a často i žijí samy, toto chování tak neovládají.

Můžeme ale proto říci, že kočky jsou hloupější než psi? Přeci jen dostávají plné misky dobrot, naši péči a pozornost, aniž by pro to museli hnout tlapkou :). Klub chovatelů nicméně uvedl, že většina psích majitelů se domnívá, že jejich mazlíčci jsou ti chytřejší (jaké překvapení).

Nicméně tato studie může přinejmenším vysvětlit psí všestrannost. Fakt, že se psi uplatňují v tolika společenských rolích, od policistů a asistenčních psů až po doprovodné a pátrací a záchranné psy.

Tak co vy na to, souhlasíte se závěrem studie? Nebo se přikláníte spíše k názoru Celie Haddonové, že jen proto, že kočky neovládají komplexní chování jako psi a nejsou tak společenské, ještě neznamená, že by byly hloupější?