Zpět na výpis

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě - Perská dlouhosrstá kočka

Autor Lucka | Výchova a péče

Perské dlouhosrsté kočky, pocházejícíse vší pravděpodobností z tureckých angorských koček, byly vyšlechtěny v Anglii na konci 19. století. Od té doby prošly velkými změnami a dnes mají proti těm původním mnohem kompaktnější tělo, větší kulatou hlavu s kratším nosem a delší kvalitnější srst.

Šlechtění typického extrémně krátkého až téměř plochého nosu je ale mnoha šlechtiteli zavrhováno. Může totiž vést ke špatnému chrupu, šikmým čelistem a ucpaným slzným kanálkům. Ke kvalitnímu šlechtění je tedy třeba opravdu mnoho znalostí.

Peršanky se chovají v nesčetném množství barev a kreseb. Díky tomu se používaly v chovu jiných plemen pro zavedení dalších barev a mnohdy i pro zlepšení stavby těla a tvaru lebky.

Charakterem patří mezi kočky s velmi klidným temperamentem. Často se jejich povaha popisuje jako flegmatická a velmi skromná. Jsou odolné vůči stresu a ve svém odpočinku se nenechají rušit událostmi v okolí. Proto se hodí i do rušných rodin s malými dětmi nebo psy. Přesto ale milují mazlení a rády se nechají hýčkat. Známy jsou i svou přátelskostí a dobromyslností. Dospělé kočky se nechají pobídnout i ke hře a blbnutí, ačkoli samy by zřejmě nikdy nezačaly.

Jejich další výhodou je to, že ačkoli jsou to kočky společenské, na rozdíl od většiny ostatních plemen vydrží dost dobře o samotě a ke své spokojenosti nepotřebují společnost jiné kočky. Stejně tak se cítí dobře doma a většinou nemají příliš chuť chodit ven.

Když si pořizujete peršanku, musíte počítat s tím, že velmi důležitou součástí jejího chovu je péče o srst. Její nádherná, velmi hustá a jemná dlouhá srst se velmi snadno zacuchává, a proto vyžaduje téměř každodenní pozornost. Na kartáčování je třeba kočky zvykat už od kotěte. Někteří jedinci ho nesnáší a pak je to stres jak pro vás, tak pro kočičku. V opačném případě je to pěkný rituál utužující vzájemné vztahy a pro chlupáče i krásný relax.

Hodně pozornosti musíte věnovat i očím. Perské kočky mívají velmi často problém se slzením. Na obličeji  jim tak vznikají  tmavé dráhy po slzách, které je třeba každý den šetrně otírat. Jinak by srst zůstala od slz zbarvená napořád.

Několik posledních let u nás obliba tohoto plemene dosti poklesla, zvláště kvůli problémům, které mají kvůli krátkému nosu z neuváženého šlechtění. Velký boom a nastal opět ve chvíli, kdy byla uvedena reklama na banku, kde má perský kocourek hlavní roli. Tato reklama znatelně oživila zájem o plemeno perské dlouhosrsté kočky

Pokud tedy hledáte kočku s vyrovnanou povahou, která vydrží sama, ale uvítá i vaši společnost a zároveň chcete chlupáče, kterému budete každý den věnovat péči a nebudete mít strach, že vytáhne drápky na vaše děti, může být peršanka to pravé pro vás.

Máte tohoto chlupatého aristokrata doma? Jaká vlastnost ho podle vás nejlépe vystihuje?