Zpět na výpis

Portréty oblíbených plemen doma i ve světě: Americký teddy - morče domácí

Autor Lucka | Výchova a péče

Americký teddy je domestikovanou formou jihoamerického divokého morčete. Vyšlechtěn byl ve státě Kalifornie v 60. letech 20. století. Rychle se začal stávat oblíbeným po celé Americe a později i ve zbytku světa.

Má válcovitou postavu, velkou hlavu na krátkém krku a zaoblený zadek bez ocasu. Dorůstá 20 - 36 cm a jeho váha se obvykle pohybuje mezi 0,7 a 1,2 kg, dorůst ale může až do 1,8 kg.

Chovatelé si toto roztomilé plemeno vybírají především kvůli již zmíněné struktuře srsti. Ta roste kolmo od těla a nemá žádné pěšinky nebo víry. Je velmi hustá a elastická a neměla by přesahovat 3 cm. Na dotek je velmi příjemná a propůjčuje morčátku vzhled plyšového medvídka. K roztomilosti mu ještě pomáhají jasná, kulatá očka a klopená ouška.

Zajímavé je, že mláďata se rodí s vlnitou srstí, dokonce i vlnitými hmatovými chlupy. Především během prvního roku života pak několikrát přesrstí. Říká se, že s čím vlnitější srstí se morčátko narodí, tím kvalitnější srst pak v dospělosti bude mít.

Pokud se tedy pro toto plemeno rozhodnete, nejde si moc dobře mláďátko vybírat podle vzhledu. Jejich konečný vzhled se ukáže až po roce, někdy až roce a půl života. Někdy tedy může z ošklivého mladého morčátka vyrůst dokonalý krasavec.

Na kvalitu srsti ale krom genetiky působí i prostředí chovu, teplota, péče a skladba krmiva. Třeba v přílišném teple domova kožíšek měkne a řídne. Lépe se mu daří venku nebo v chladnějších podmínkách.

Barva srsti může být různá, i podle země původu a jejích standardů pro toto plemeno. Český standard vyžaduje syté barvy, které by neměly být vzájemně příliš promíchané (morče by mělo být jednobarevné až maximálně tříbarevné). Zvláště atraktivní jsou saténové barvy. Při nich jsou chlupy duté a tenčí. Srst tak odráží světlo, barva se zdá intenzivnější, tmavší a leskne se.

Dvě saténová morčata se ale nemají mezi sebou křížit, zpravidla je výsledkem úhyn mláďat. Teddy morčata se v minulosti křížila s rozetami kvůli získání tvrdší srsti s hladkými morčaty z důvodu zlepšení typu a barvy. Křížení s hladkými morčaty prý ale zmenšuje kvalitu srsti.

Povahou jde o velmi milá a klidná morčata. Jsou zvědavá a komunikativní, určitě se s nimi tedy nebudete nudit. Můžete je i sebe zabavit různými hrami a hlavolamy a jistě nepohrdnou ani pohlazením jejich plyšového kožíšku, jsou totiž i velmi mazlivá. Zpravidla ani jejich mláďata nebývají bázlivá.

O amerického teddyho je třeba pečovat. Krom pozornosti si péči vyžaduje i jeho hustá srst, ze které je třeba pravidelně vyčesávat odumřelé chlupy a nečistoty. Koupat by se ale měl co nejméně, kožíšek tím ztrácí na své kvalitě - přichází o tvrdost a elasticitu.

Toto plemeno je náchylné k plísním a lupům, proto by nemělo žít v příliš vlhkém prostředí. V letních měsících je také třeba dávat pozor na zapařování kožíšku.