Zpět na výpis

Jaké kočičí plemeno je pro vás to pravé?

Autor Lucka | Výchova a péče

Mnoho lidí si kočku či psa pořizuje jen podle vzhledu nebo aktuálního trendu. Nemyslí přitom na povahu plemene, ani na to, jestli jsou schopni zajistit všechny jeho potřeby. Takové neuvážené rozhodnutí pak kolikrát končí nespokojeným vztahem nebo odložením zvířete. Proč si kočku pořizovat od chovatele a ne takzvanou čistokrevnou kočku bez papírů, už jsem psala. Nyní je třeba udělat další důležitá rozhodnutí.

U čistokrevných koček máte tu výhodu, že můžete odhadnout jejich povahu. Ačkoli se od sebe každý jedinec samozřejmě liší, určité chování má pro své plemeno vrozené, stejně jako třeba potřeby pohybu. Na to je nutno brát před pořízením chlupáče zřetel. Jinak nejen že bude strádat zvířátko, trápit se budete i vy.

Například taková siamka je velmi sociální zvíře a nevydrží být dlouho sama, natož třeba osm hodin, co budete v práci. V takovém případě by se trápila, a to by se pravděpodobně projevilo nežádoucím chováním. Začala by kupříkladu močit mimo záchod nebo být agresivní. Siamské kočky jsou navíc velmi hovorné, tedy umňoukané, což může být pro někoho také problém.

Kočky některých plemen jsou hravé a aktivní, ovšem ruch nijak nemilují. Zástupci jiného plemene zas uvítají rušnou domácnost s malými dětmi. Zatímco jedno plemeno je rádo středem pozornosti a nikdy nepohrdne mazlením, jiné ocení, pokud je necháte nerušeně jít svou cestou. Prostě a jednoduše, rozdíly v charakterech jednotlivých kočičích plemen jsou velké a je třeba na ně při rozhodování myslet. Jen tak si dokážete vybrat toho pravého parťáka, který nebude vyžadovat více pozornosti než zvládnete, nebo nebude naopak moc klidný. V tomto katalogu plemen najdete mimo jiné i pěkně popsány jednotlivé povahy typické pro dané plemeno.

Dalším aspektem, který musíte při výběru plemene zvážit, je péče o srst. Respektive kolik času péče o srst vyžaduje. Zatímco například kožíšek devon rexe téměř nelíná a místo vyčesávání postačí pouhé hlazení, srsti perské dlouhosrsté kočky se budete muset pečlivě věnovat každý den.

Většina lidí si kočku chce pořídit od koťátka. Koťátka jsou vážně velmi roztomilá a navíc mají lidé pocit, že si pořizují nepopsaný list, který mohou zformovat podle vlastního přání, nebo že starší kočka by si v novém prostředí nezvykla. Charakter kotěte je však z části dán dědičně, z části zformován okolím, ve kterém vyrůstalo první týdny života. V momentě, kdy si tedy koťátko osvojíte (což je po osmém týdnu života), je charakter kotěte již z většiny utvořen a žádné velké změny v něm už neutvoříte. Starší kočka se může nové rodině přizpůsobit stejně tak jako kotě a dokáže si s ní i vytvořit stejně silné pouto. Kotě navíc vyžaduje mnohem víc pozornosti a času, proto může být pro někoho odrostlá kočka, která už dříve získala dobrý základ, lepší volbou. U dospělé kočky se navíc už plně projevily všechny povahové rysy a víte tak s jistotou, do čeho jdete.

Zamyslet byste se měli i nad tím, zda si pořídíte kočku nebo kocoura. Největší rozdíly v rámci plemene mezi pohlavím jsou především v zevnějšku. Kocouři bývají větší a robustnější. Co se týče charakterových rozdílů, obecně platí, že vykastrovaní kocouři bývají klidnější než kočky (i když třeba pro perské kočky to neplatí). Pokud plánujete chov, u nevykastrovaných kocourů musíte počítat se značkováním, kvůli kterému může být téměř nemožné chovat je doma (doporučuje se chovat je ve venkovní voliéře, což s sebou ale nese značná úskalí). Pokud si chlupáče pořizujete čistě jako mazlíčka, u obou pohlaví se doporučuje kastrace. Ta je u kocourů jednodušší a rychlejší, s rychlejší bezproblémovou rekonvalescencí. Na rozdíl od psů se i s kočičími kastráty můžete účastnit výstav ve speciální třídě a získat zde ceny a tituly.

Neostýchejte se chovateli co nejpodrobněji vylíčit vaši domácnost a styl života. Sdělte mu, kolik času trávíte v práci, jak trávíte svůj volný čas, co od chlupáče očekáváte, kolik času mu chcete věnovat a podobně. Na základě těchto informací vám pomůže rozhodnout, jestli je plemeno pro vás to pravé. Přeci jen, pořizujete si společníka na spoustu let, a to si vyžaduje  velkou pozornost a pečlivost. Nebuďte lehkomyslní, takové rozhodnutí nejde vzít zpět.