Zpět na výpis

Jak připravit venkovní kočku na zimu

Autor Lucka | Výchova a péče

Pro venkovní kočky je ideální, pokud mají v zimě přístup někam do sucha a alespoň relativního tepla. Třeba do sklepa, kotelny, nebo alespoň kůlny či stodoly. Prostě někam, kam se kdykoli budou moci schovat před nepříznivým počasím.

Jestli se staráte o toulavé kočky, můžete jim celkem jednoduše vyrobit polystyrenovou boudu. Na internetu najdete spoustu návodů jak na to, některé spolky na ochranu koček je dokonce nabízejí za malý poplatek či úplně zdarma.

Všechny kočky, které se v zimě pohybují venku, ať už jen na vycházky, nebo tam žijí, potřebují vyšší přísun kvalitní potravy, aby si dokázaly vytvořit dostatečně hustou srst a vrstvu podkožního tuku. Koneckonců se říká, že podle toho, jak moc kočka před zimou jí, poznáte, jak tuhá zima bude (a to se týká i koček čistě domácích).

Na co byste dále v zimě neměli zapomínat? Dbejte na to, abyste kočce krmení umístili někam, kde bude co nejméně vystavené větru, dešti a sněhu. Nejlepší také bude, pokud ho nepoložíte přímo na zem. Jako podložka vám i zde dobře poslouží polystyren. Nezapomínejte, že voda v miskách bude zamrzat, a proto je potřeba ji kočičkám častěji měnit, ideálně několikrát denně. Vše samozřejmě vyřeší to, když mají chlupáči přístup někam dovnitř a misky jim umístíte tam.

Zima dává zabrat kočičí imunitě stejně jako té naší. Zvláště poslední dobou, kdy musíme čelit velkým teplotním výkyvům. Proto není od věci začít už na podzim podávat kočkám doplňky stravy na podporu imunity. Přidat můžete i lososový olej pro kvalitní kožíšek.

Sledujte chlupáčův zdravotní stav, třeba při krmení. Všímejte si jakýchkoli změn jak na fyzičce, tak v chování a při sebemenším podezření se buď raději poraďte s veterinářem, nebo třeba na pár dní kočku zavřete uvnitř v teple.

Samozřejmě každá kočka snáší zimu jinak, některá plemena jako norská lesní kočka nebo sibiřská kočka si v ní přímo libují a nebudou mít problém ji v pohodě přečkat i bez zvláštní pozornosti. Jiné ven nevystrčí packu, pokud opravdu nemusejí. Tu moji, dokud ještě chodila ven, zima ani sníh nikdy od toulek neodradily. I když co já vím, později jsem zjistila, že chodí k sousedům do bytu, kde si vlastně zřídila svůj druhý domov se všemi benefity, které přináší (někdy i na úkor jejich kocoura), takže kdo ví, jestli se venku vůbec zdržela :).

Jak je na tom vaše kočka? Chodí ven i v zimě, nebo na sníh raději jen kouká skrz okno z vyhřátého parapetu?