Zpět na výpis

O psí tlapky je třeba se v zimě starat

Autor Lucka | Výchova a péče

Jelikož pesani chodí venku i v zimě po sněhu a náledí “naboso”, je v tomto období potřeba se více věnovat jejich tlapkám. V největším nebezpečí jsou tlapky psů žijících ve městě. Těm hrozí podráždění nebo popraskání. Nemůže za to jen sůl, ale i kamínkový posyp. Navíc znáte to - na chodnících je sníh většinou rozšlapaný do čvachtavé blátivé břečky. To pro zvířecí packy také není nic příjemného.

U své první fenky jsem se hrozně těšila, až uvidí poprvé sníh. Když tedy v té zimě napadla první pořádná vrstva prašanu, natěšeně jsem štěňátku - tehdy jí mohlo být něco přes tři měsíce - nasadila kšíry a vyrazily jsme ven. V té době se v Praze ještě chodníky solily (co si budeme povídat, někde se solí i dnes). Ušly jsme jen pár metrů, když se mi fenka svalila na záda, řvala, jako by jí na nože brali, a se vším všudy předvedla svůj první hysterický záchvat. Samozřejmě ji sůl pálila do tlapek. Všichni v ulici na mě koukali, jako bych jí vraždila, a tak jsem jen sklopila hlavu, štěňátko vzala do náruče a šly jsme domů.

Pochopitelně, každý pes je jiný, a co jednomu vadí, může druhý přejít bez povšimnutí. Zima ale působí na všechny tlapky, ať už to pes dává znát, nebo nedává. Jak se o ně tedy starat, abychom jim co nejvíce ulehčili?

Poraďte se o stříhání srsti mezi prsty

Pokud má váš pes dlouhé chlupy mezi prsty a polštářky tlapek, někteří doporučují je v zimě pravidelně stříhat. Mezi prsty a polštářky pak nebude tolik namrzat a bude se v nich držet méně soli a nečistot. Nebude se na ně ani nabalovat sníh do hrudek, které by pak mohly psovi způsobovat bolest při došlápnutí. Jiní zas stříhání nedoporučují, delší chlupy prý vlhkost nepustí až přímo ke kůži a navíc se snadněji omývají. Před rozhodnutím se tedy raději poraďte s chovatelem nebo veterinářem a dejte na jeho zkušenosti.

Natírejte polštářky impregnačním krémem

Před procházkou můžete pejskovi tlapky natřít speciálním impregnačním ochranným balzámem. Především, pokud vyrážíte na delší výlet. Vytváří totiž vrstvu chránící povrch tlapek před vodou a sněhem. Tlapky ale chrání mimo jiné i před solí a štěrkem.

Po procházce tlapky omyjte

Po procházce pak pejskovi tlapky vždy omyjte vlažnou vodou a osušte.

Mažte je psím balzámem na tlapky

Několikrát za týden nebo po každé procházce tlapky mažte speciálními psími balzámy. Lidské krémy nepoužívejte, tím byste mohli napáchat více škody než užitku. Psí balzámy jsou netoxické, nic se nestane, ani když je pes olíže. Packy po namazání navíc ani nekloužou a nezanechávají mastné stopy na podlaze.

Zvykněte psa na ochranné boty a nemusíte nic řešit

Ideální je, pokud je pes zvyklý nosit ochranné boty. Tím nejenže packy vůbec nepřijdou do styku se solí a štěrkem, eliminujete ale i negativní vliv mrazu. Nejde o módní doplněk, ale funkční užitečnou věc. Zvláště, pokud s pejskem v zimě chodíte na dlouhé výlety.

Ideální je, pokud budete psa na boty zvykat už odmala. Nejdříve mu je zkuste nasadit jen na chvíli a zabavte ho třeba hrou nebo pamlsky.

A co dělat, když už je pozdě a polštářky pejska jsou již popraskané? Nejprve je pořádně umyjte a osušte, poté je natřete lékařskou vazelínou. Doporučuje se i vepřové sádlo, já si ale nedovedu moc představit, jak dlouho by na tlapkách mohlo vydržet. Můj pesan by si pak pravděpodobně svoje vlastní packy i okousal :) .