Zpět na výpis

Kočičí česání

Autor Lucka | Výchova a péče

Kočky jsou mimořádně čistotná zvířata, péčí o svůj kožíšek tráví až ⅓ bdělého času. Řekli byste si, proč tedy kočku vůbec česat, když se o srst zvládne starat sama? No, hned z několika důvodů. Zaprvé vám tato činnost dává skvělou příležitost k utužování vzájemných vztahů, většina koček totiž česání miluje. Zajisté taky zpozorujete, že se omezí množství vypadlých chlupů v domácnosti a zametání už není třeba tak často. Co je ale důležitější, pomáháte tím kočce zbavovat se odumřelých chlupů, které by jinak spolkla, a které by mohly vést k vážným zdravotním problémům.

Kromě sphynxů a rexů jsou všechny kočky obdařeny více či méně hustou srstí, která po celý rok v menší či větší míře vypadává. Jak často je kočku třeba kartáčovat pak záleží na ročním období, místě pobytu i typu srsti kočky. Větší pozornost bude třeba kožíšku věnovat hlavně na jaře, kdy se bude zbavovat zimní srsti. Menší starost budete mít s kočkami žijícími trvale v bytě, tedy v teple. Dlouhá srst má větší sklony se zacuchávat než krátká, a proto ji bude třeba česat častěji.

Rady, jak často a čím česat kočku, uvádí Brit na svých stránkách v katalogu plemen koček. U každého plemene je to v péči stručně popsáno. Volbou nevhodného kartáče nebo příliš drsným vyčesáváním byste kočce mohli srst poškodit.

Obecně ale platí, že pro údržbu krátké srsti postačí kartáčování jedenkrát týdně. Stejně tak je tomu u většiny polodlouhosrstých koček. Určitá plemena mají ale větší sklon k zacuchávání srsti než jiná. Nejvíce času a námahy strávíte s dlouhosrstými kočkami, především pak s těmi perskými. Díky jejich struktuře srsti totiž k prvním cuckům dochází už po několika málo dnech bez vaší péče. Pokud pak budete kočičí kožíšek zanedbávat delší dobu, může se objevit podráždění kůže a vyrážka. Vzniknout můžou dokonce lysiny nebo abscesy.

Jaký kartáč a hřeben zvolit pak záleží nejen na délce srsti, ale i na její struktuře. Nejen že správnou volbou nezničíte srst, ale usnadníte si tím i práci. Pokud máte kočku čistokrevnou, nejlepší je zeptat se na vhodné pomůcky chovatele, od kterého ji máte. Jestli ale máte stejně jako já pouliční směsku, poradit vám může i váš veterinář nebo kvalitní prodejce chovatelských potřeb.

Důležité je kočičku na česání zvykat odmalička a k česání ji nikdy nenutit. Když je jí to nepříjemné, raději počkat a zkusit to znovu, až bude mít náladu. Jinak byste jí také mohli celý proces zprotivit. A jestliže vaše kočka česání opravdu nesnáší, můžete jí pořídit alespoň kartáč na podlahu nebo na zeď (k dostání je především na roh zdi nebo nábytku), o který se bude česat sama.

Patří vaše kočka mezi milovnice česání? Ta moje si ho vždy užívá jen chvíli a pak musím přestat. Češu tedy častěji po kratších intervalech.