Zpět na výpis

Kočičí projevy lásky

Autor Lucka | Zajímavosti

Každá kočka je jiná. Některé se neostýchají lásku k člověku projevit “na plný koule”, jiné se za každou cenu snaží zachovat si svůj povýšenecký, někdy až opovržlivý postoj. I takovým kočkám to ale někdy ujede a sem tam svou náklonnost projeví.

Lásku k vám kočka může cítit, i když není zrovna mazlivka. Však jí zajišťujete krmení a různé dobrůtky. Mně někdo nosit každý den jídlo pod nos…

Jinak to může být u divokých venkovních koček. Ty za svůj život nepřišly do kontaktu s člověkem a bojí se ho. Takto odchycená odrostlá koťátka se nám kolikrát už nepovedlo socializovat a na člověka si nikdy nezvykla.

Jak jsem ale psala, naprostá většina koček náklonnost ke svému člověku chová, ať už v jakékoli míře. Každý z vás asi prostě víte, že to tak je. Stačí si všímat jejího chování.

Vítání

Některé z koček patří mezi vítací typy. Jakmile vkročíte domů, otírají se vám o nohy, vrní nebo mňoukají. Zajedno tak zjišťují, kde jste byli a co jste dělali (nebo jestli jste je někde náhodou nepodváděli s jinou kočkou nebo třeba, bůh chraň, se psem - v takovém případě se urazí a půl dne s vámi nemluví), za druhé si vás označují, aby tedy jako bylo jasno, že jste jejich člověk a nikdo jiný nemá nárok.

Vyhledávání vaší společnosti

Pokud se vám kočka ráda uvelebí na klíně, když pracujete nebo si čtete, je jasné, že k vám chová náklonnost. Některé kočky nejsou moc kontaktní, a tak ji projevují třeba jen tím, že si vedle vás lehnou na gauči, když se díváte na televizi. Extrémem jsou pak kočky, které se vám nepřetržitě motají pod nohama a nenechají vás jít nikam bez jejich doprovodu.

Předení

Každá kočka jednou za čas přivítá nějaké to pohlazení. Některé by se mazlily nejlépe celý den. Důkazem lásky při mazlení je předení. Ačkoli kočky předou z vícero důvodu, nejčastěji to bývá výrazem spokojenosti.

Mléčné drápky

Pokud přitom ještě zapojí mléčné drápky (začne tzv. “šlapat zelí”), můžete si být jistí, že vás opravdu miluje. Tento zvyk přetrvává z kotěcího věku, kdy koťata takto masírují matce bříško a tím stimulují mléčné žlázy. Považuje se to za projev uvolnění a štěstí. Často bývá doprovázen předením.

Vystavování bříška

Jestliže se kočka neostýchá si před vámi lehnout na záda a vyvalit pupek, znamená to, že vám bezmezně důvěřuje. A co teprv, když vás nechá si ho i pohladit!

Mhouření očí

Mhouření nebo mrkání je kočičí způsob přátelského pozdravu. Mezi sebou si tak vyjadřují, že se respektují a přijímají. Pokud tedy kočka přimhouří oči na vás, buďte si jisti, že je spokojená a cítí k vám náklonnost.

Ducání hlavou

Dalším výrazem náklonnosti jsou kočičí hlavičky a otírání čenichem. Mimoto na vás tím také nechávají svoji pachovou stopu, a tak vás označují za své.

Doteky vousy

Obzvláště něžným gestem jsou doteky hmatovými vousy. Jde o zvláštní projev přízně, hlavně dotýká-li se vás takto kočka na obličeji. Je to její projev lásky k vám. Mezi kočkou a vámi se takto vytváří citové pouto.

Náznak kousnutí

Sympatie a naprostou spokojenost vám kočka může dát najevo i náznakem kousnutí, kdy se o vás zuby jen opře. Takto se projevuje hlavně při mazlení a hlazení.

Olizování

Olizováním vám kočka projevuje tu největší lásku, srovnatelnou s péčí kočky o koťata nebo jiného kočičího parťáka. Jde vlastně o jistý druh laskání a péče.

Nošení dárků

Pokud se ráno budíte s mrtvou myší na polštáři, buďte si jisti, že je to z lásky! Vždyť co může být pro kočku víc, než se podělit o své jídlo.

Napadají vás nějaké další projevy kočičí náklonnosti k člověku?