Zpět na výpis

Maneki Neko - kočka, která vám přinese bohatství a štěstí

Autor Lucka | Zajímavosti

Jistě budete souhlasit, že kočky provází jisté mystično a tajemno. Proto není divu, že se jim začaly připisovat nadpřirozené síly a tvořily se kolem nich mýty. V japonském a čínském folkloru kočky vystupují jako negativní i pozitivní bytosti. Někdy jsou schopné změnit svoji podobu v lidskou. Takovým kočkám se říká Bake Neko a většinou člověku škodí. Má k tomu docházet, když je kočka příliš stará a vyroste do přílišné velikosti. Její ocas pak získá magickou moc. Nejmocnější kočka pak má prý ocasy dokonce dva. Proto se Maneki Neko, kočka pro štěstí, vždy znázorňuje bez ocasu a připomíná tak japonské bezocasé plemeno bobtail.

Podle buddhistů jsou kočky ztracené, odkázány samy na sebe, protože prý neplakaly u Buddhova pohřbu. V Číně je kočka také symbolem dlouhověkosti. Mao, čínské slovo pro kočku, se totiž vyslovuje stejně jako osmdesátiletý. Podobně jako v Egyptě byla i v Číně a Japonsku kočka spojována s říší mrtvých a díky své schopnosti vidět ve tmě měla také odhánět zlé duchy. Námořníci si zas na palubu brali tříbarevné kočky. Věřili totiž, že odhánějí zlé duchy moře. I zde se také věřilo, že kočky často doprovází čarodějnice.

O knězi a kočce

Za jeden z původních příběhů o Maneki Neko se považuje ten o knězi a kočce. Starý kněz žil ve zchátralém chrámu sám, neměl na opravy ani na jídlo. Společnost mu dělala jen kočka a muž Tama. Jednoho dne, za ledové bouře, kněze přemohlo zoufalství. Tamovi řekl, ať jeden den dělá něco jen pro sebe a sám vyčerpáním usnul. Před chrámem se mezitím ocitl mocný a bohatý muž, který se před krupobitím schoval pod strom. Kočka ho sledovala ze dveří chrámu. Tlapku měla nataženou, jako by mu kynula, ať jde za ní. Muž tedy vběhl do dveří chrámu a v tu chvíli strom proťal blesk vedví. Z vděku, že mu kočka zachránila život, se muž knězi odvděčil. Využil svého vlivu a bohatství, aby chrám zvelebil, a ten se zanedlouho stal velmi populárním místem. Po smrti byla kočka slavnostně pohřbena a na její počest vztyčili sochu kočky se zdviženou packou. Lidé začali tyto sošky vyrábět a stavět si je do oken ve víře, že jim přinesou štěstí a bohatství stejně jako chrámu. Tento příběh stál nejspíš také za vznikem pověry, že když se kočka myje na obličeji, začne pršet, nebo se blíží návštěva.

O stařeně a kočce

Dalším příběhem o Maneki Neko je ten o stařeně, která žila ve velké chudobě. Dohnala ji až k tomu, že musela prodat svou kočku. Kočka se stařeně zanedlouho objevila ve snu a řekla jí, aby vytvořila její podobu z hlíny. Lidem se tyto hliněné napodobeniny kočky tak líbily, že se stařena nakonec stala bohatou a váženou. Maneki Neko je stále vyráběna nejčastěji z hlíny, stejně jako v tomto příběhu.

O ženě, která milovala svou kočku

Třetím příběhem stojícím za zrodem Maneki Neko je příběh o mladé ženě, která milovala svou kočku. Když jednou přišel na návštěvu ženin přítel, kočka se začala chovat podivně, začala se drápat po své majitelce. Muž si to vyložil jako útok a kočku zabil. Ženu přepadl žal, nemohla spát ani jíst. Muže trápil pocit viny a stav jeho přítelkyně. Nechal tedy u řezbáře vyrobit sošku kočky s nataženou tlapkou, jako když zdraví. Daroval ji ženě, ze které smutek náhle odpadl a začala si opět užívat života.

Maneki Neko se často znázorňuje s ozdobným obojkem, rolničkou a bryndákem. Ve starověké Asii se tyto předměty dávaly kočkám ze zámožných rodin. Rolničku kočky měly, aby se vždy vědělo, kde po domě se pohybují a bryndák je v Japonsku spojen hlavně s ochranou před nemocí a smrtí.

Ve feng shui se rozlišuje mnoho barev a typů Maneki Neko. Bílá kočka symbolizuje čistotu a příchod pozitivních energii, černá odrazuje veškeré zlo, zlatá přináší prosperitu a bohatství, rudá a růžová přitahuje lásku a dobré osobní vztahy, zelená je zaměřená na zdraví a vzdělávání.

Pokud má Maneki Neko zdviženou pravou packu, vítá přicházející peníze a štěstí. Pokud levou, vítá lidi a zákazníky. Když má zdvižené obě, chrání domov a obchod.

Význam se liší i podle předmětu, který kočka drží. Drahokam přináší bohatství a moudrost. Modlitební tabulka symbolizuje přání, které dojde naplnění. Kapr je symbolem síly, odvahy a neoblomnosti. Nejčastěji ale Maneki Neko drží japonskou minci koban, která představuje nezměrné bohatství.

Záleží i na umístění Maneki Neko. Modrá se umísťuje na sever, zelená na severovýchod, rudá na jihozápad, žlutá na západ a fialová do středu domu. Mohou se také umístit k hlavnímu vchodu, aby vítaly přicházející finance. Často se dávají i do třetích pater domů. V Asii je totiž trojka spojena se šťastným osudem. Umístění ve studovně nebo ložnici zajistí štěstí v životě, v práci i ve studiích. Dvě kočky na pokladně zas zajistí zvýšení tržby v obchodě.

Možná už jste přemýšleli, že si tuto kočku štěstí pořídíte, nebo už jednu možná máte doma. V tom případě vám snad toto pomůže, abyste dobře vybrali a umístili ji tak, aby vám přinesla to, po čem toužíte :).