Zpět na výpis

Obezita koček

Autor Lucka | Zdraví a strava

Zatímco dříve kočky vynakládaly značnou energii na lov, dnes žijí, obzvláště ty bytové, ve značně omezeném prostoru a většinou mají neomezený a celodenní přístup k potravě. A právě omezený pohyb spojený s nadbytečným příjmem kalorií (způsobeným nejen nadměrným příjmem, ale také nevhodným typem krmení) je nejčastějším důvodem obezity.

Vznik obezity ale podporuje i kastrace. Mění totiž metabolismus zvířete. Vyšší věk zas zvyšuje potřebu příjmu kvalitních bílkovin. Při nevhodné volbě stravy kočky tedy může být zvíře obézní, aniž by mělo dostatečný příjem těchto bílkovin.

Obezita s sebou nese zdravotní rizika

Obézní zvířata mají většinou kratší život a jen poměrně malá nadváha může zvýšit riziko vážných onemocnění, jako je cukrovka, onemocnění kloubů a kostí, onemocnění srdce, jater nebo plic a onemocnění močových cest. Nadváha také zvyšuje rizika spojená s anestezií a může komplikovat provedení chirurgických zákroků. Kočky s nadváhou bývají také lenivější, tím pádem nepodporují činnost střev a zhoršuje se jim tak zažívání.

Jak obezitě kočky předcházet

Vyhýbejte se nekvalitnímu krmivu. Při jeho výběru byste také měli přihlédnout ke stavu kočky - jestli je kastrovaná, v jakém je věku, jak je aktivní a podobně. Spousta výrobců už má krmivo takto členěno, takže to není žádný problém.

Každá kočička by také měla mít dost příležitostí k vybití energie. K tomu může posloužit škrábací strom či nějaká forma kočkodráhy, další kočičí parťák, se kterým se bude prohánět, nebo povzbuzování ke hře. Některé kočky, jako ta moje, si vystačí samy, jiné potřebují ke hře podnět.

Jak s obezitou bojovat - změna životního stylu

Pokud si myslíte, že vaše kočka trpí obezitou, konzultujte tuto skutečnost s veterinářem. Možná usoudí, že stav vaší kočky je tak závažný, že je třeba nasadit speciální veterinární dietu. V opačném případě vám může poradit, jaké krmivo (obecně se jedná o krmivo s označením light) chlupáčovi podávat a v jakém množství. Může vám doporučit pořízení aktivního krmítka nebo funkčních hraček.

Obézní kočka by také neměla mít neustálý přístup ke krmivu. Mističku s granulemi jí zpřístupněte například třikrát denně na čtvrt hodiny. Samozřejmostí by mělo být vynechání nevhodných pamlsků nebo “zbytků od stolu”. Zkuste ji také více podněcovat k pohybu.

Měli jste u vašeho kočičího parťáka někdy problémy s nadváhou? A povedly se vám zvládnout? Moje kočka je naštěstí takové torpédo, že zvládla i přechod z venkovní kočky na čistě domácí. Ačkoli už nemá přístup ven jako dřív, doma lítá jak blázen, prohání psa a kolikrát i nás, takže se na její postavě tato změna neodrazila :).