Zpět na výpis

Záhada kočičích jazyků

Autor Pavla Tichá | Zajímavosti

Jestli vás někdy olízla kočka, jistě víte, že její jazyk se dost liší třeba od toho psího. Říkali jste si, čím to asi je? Američtí biologové přišli s možným vysvětlením. Zjistili totiž, že kočičí jazyk má velmi specializovanou funkci.

Kočky tráví péčí o srst až jednu třetinu bdělého času. Proto je povrchová struktura kočičího jazyka uzpůsobena tomu, aby co nejlépe čistil a česal kožich. Povrch jazyka je tvořen spoustou drobných háčků směřujících dozadu, takzvanými nitkovitými papily. Připomínají žraločí zuby a tvoří jakousi obdobu suchého zipu. Pevné jsou díky tomu, že obsahují keratin.

Když háček jazyka narazí na zacuchanou srst, zasekne se do ní a pomůže ji rozčesat. Na rozdíl od hřebenu jsou ale háčky mobilní. Když je kočka nevyužívá, jsou položené na sobě. Při olizování se napřímí a mohou perfektně rozčesat srst a vyčesat volné chlupy a nečistoty ze srsti.

Vědci vytvořili zvětšený model kočičího jazyka a při jeho testech zjistili, že nejenže tato struktura dokáže dokonale rozmotat zamotanou srst, ale také se snadno čistí. Nechali si dokonce technologii napodobující kočičí jazyk patentovat, protože věří, že by mohla najít využití v medicíně nebo v kosmetice.

Mimoto má ale struktura jazyka další využití. Pomáhá jim třeba při pití. Háčky zvětšují povrch jazyka, takže na něm kočka může zachytit více vody (při pití si kočky z jazyka netvoří kalíšek jako psi). Slouží jim i jako jakási škrabka na získání masa z kosti (kočky jsou přeci jen stále masožravci). Postavení háčků dozadu, tedy hlouběji do tlamy, také pomáhá posunovat potravu správným směrem. Stejně tak ale do krku posouvá uvolněné chlupy a pokud kočku dostatečně nevyčesáváte, v žaludku se mohou tvořit chomáče. Ty mohou být nebezpečné, pokud se jí nepodaří je vyzvrátit.

Tak co myslíte, zas takové překvapení funkce kočičího jazyka není, že? :-)