Zpět na výpis

Nepodceňujte pravidelné veterinární kontroly

Autor Lucka | Výchova a péče

Pravidelné kontroly jsou důležité proto, že pomohou včas odhalit nemoc vašeho mazlíka. A to vám dá největší šanci k jejímu vyléčení. Často totiž příčiny nemusí být viditelné. A zvířata dokážou dobře skrývat bolest. Proto jsou k jejich odhalení třeba testy krve nebo moči.

Pokud včas odhalíte nemoc, zabráníte tím jejímu rozvoji. Třeba u onemocnění zubů, kloubů, ledvin, cukrovky, některých druhů rakoviny nebo třeba srdečních onemocnění. Navíc některé nemoci mohou být přenášeny i na lidské členy domácnosti. Při neléčeném zánětu v ústech zvířete hrozí, že se bakterie krví rozšíří do těla a napadnou orgány, převážně ledviny. Rakovina mléčné žlázy lze úspěšně léčit, pokud je včas detekována.

Váš veterinář vás také včas může upozornit na obezitu nebo podvýživu psa a nápravou můžete zabránit zdravotním potížím, které mohou způsobit.

Neměli bychom však zapomínat ani na pravidelné očkování a odčervení mazlíků.

Pravidelné kontroly tedy nejsou užitečné jen ke zbytečnému vybírání peněz od pacientů, jak ve svém okolí poměrně často slýchám. Pravděpodobně budete od veterináře odcházet s tím, že kontrola nic neobjevila. To ale neznamená, že byla zbytečná.

Můžete si říkat, že možnost, že se u vašeho zvířecího člena rodiny nějaká nemoc vyskytne, je malá, ale má cenu to riskovat? Včasným odhalením nemoci přeci můžete zabránit celoživotním následkům na zdraví mazlíka, a to za těch pár stovek ročně stojí, co myslíte?