Zpět na výpis

Pozor na torzi žaludku

Autor Pavla Tichá | Zdraví a strava

Při torzi se žaludek otočí kolem své osy. To zaškrtí velké cévy, sníží se krevní tlak, organismus je nedostatečně zásobován kyslíkem a dochází k šoku krevního oběhu. Žaludek je navíc ucpaný, jeho obsah nemůže ven a tvoří se v něm další plyny, které nemají kam uniknout.

Pokud se torze žaludku u vašeho pejska objeví, musíte jednat rychle. Nejprve dojde ke slintání, olizování se a neklidu. Pes se bude snažit říhat, ale nepovede se mu vyzvracet. Může zaujímat nepřirozené polohy nebo nahrbený postoj. Všimnete si, že mu roste břicho (hned za žebry). Velmi rychle se mohou dostavit i dýchací potíže a po nich příznaky šoku - bušení srdce, rychlý a slabý pulz, bledá sliznice.

Jestli u pejska příznaky zpozorujete, opravdu není na co čekat. Okamžitě vyhledejte pomoc veterináře. Čím dřív dojde k operaci, která vrátí žaludek do přirozené polohy, tím vyšší má zvíře šanci na přežití.

Nejdůležitějším faktorem pro výskyt akutní torze žaludku, neboli jeho přetočení, je stavba psího těla. U těch s hlubokým hrudníkem se riziko zvyšuje až o 170%. Větší riziko hrozí také psům velkých a obřích plemen. Svou roli může sehrát i dědičnost, pohlaví (psi tímto onemocněním trpí více než feny) nebo třeba podváha. Onemocnění se může vyskytnout v každém věku, zpravidla se ale riziko s přibývajícím věkem zvyšuje. I tak ale můžeme riziko vzniku tohoto onemocnění snížit, a to nijak složitě. Stačí dodržovat pár základních zásad:

1. Podávejte více krmných dávek denně. Pokud psa krmíte jen jednou denně, může dojít k přetěžování žaludku a jeho rozšíření, což může vést až k jeho otáčení. 

2. Psa nekrmte těsně před vycházkou. Stejně jako děti mají po obědě polední klid, tak i pejsci by hned po jídle měli zůstat v klidu, ideálně 2 až 3 hodiny. Intenzivní pohyb po jídle riziko několikanásobně zvyšuje. Nekrmte ani krátce po zvýšeném pohybu.

3. Krmte kvalitními granulemi. Čím více obilovin a méně kvalitních (živočišných) bílkovin granule obsahují, tím větší je riziko torze žaludku. Čím větší množství obilovin a rostlinných bílkovin potrava obsahuje, tím více plynů se v žaludku tvoří při trávení a zvětšují jeho objem. Kompletní granule by se dále neměly míchat s masem, rýží nebo třeba těstovinami.

4. Dejte pozor i na množství vypité vody po jídle. I když krmíte kvalitními granulemi, přeplněný žaludek velmi zvyšuje riziko přetočení žaludku. Pes by měl raději pít častěji po menších dávkách.

5. Pokud váš pes při jídle hltá, pořiďte mu protihltací misku. Při hltání zvíře totiž spolyká více vzduchu, a to riziko onemocnění zvyšuje.

6. Co nejvíce u psa omezte stres, nervozitu nebo bázlivost. Hlavně při krmení mohou i tyto faktory zvyšovat riziko výskytu torze žaludku.


Jak vidíte, je možné k takovému problému přijít velmi snadno. Stačí si ale osvojit pár návyků a riziko torze u vašeho pejska výrazně snížíte.