Zpět na výpis

I mazlíčci mají svou záchranku

Autor Lucka | Zajímavosti

O tom, že něco takového jako veterinární záchranka existuje, jsem se prvně dozvěděla před několika lety na výstavě For Pets, kde se jedna z nich prezentovala. A až tehdy jsem si uvědomila, že vlastně vůbec nevím, co dělat, kdyby mi psa třeba srazilo auto nebo se stalo jiné neštěstí a bylo by třeba okamžitého zásahu veterináře. Nemám auto, ani řidičák a asi málokterý taxikář by si vzal do auta zvíře, natož ještě krvácející nebo zvracející.

V takových situacích není čas shánět informace, jednat se musí hned. Proto je dobré sehnat si potřebné informace včas a jen doufat, že je nikdy nebudete potřebovat. Číslo na zvířecí záchranku by měl mít v mobilu uložené každý majitel mazlíka, pokud se nějaká v místě jeho pobytu vyskytuje.

Záchranek existuje několik. Mají samozřejmě plošně omezenou působnost. Pokud tedy pojedete někam na dovolenou nebo na výlet, nezapomeňte si zjistit, jestli v místě, kde se budete pohybovat, nějaká funguje. V případě nutnosti ale můžete volat i 112.

Mějte na paměti, že záchranka slouží pro domácí zvířata. Co se týče divokých zvířat, jako je srna, kuna, liška, ježek, labuť a podobně, měli byste kontaktovat myslivce nebo záchranné stanice určené pro divoká zvířata.

Záchranné veterinární služby samozřejmě fungují 24 hodin denně. Zajistí vám odbornou první pomoc na místě události, následný převoz pacienta sanitním vozem s odbornou posádkou v doprovodu majitele zvířete a předání pacienta na urgentním příjmu veterinární kliniky nebo nemocnice. Příjem je navíc předem zajištěn a předání pacienta a následná péče plynule navazuje.

Musíte samozřejmě počítat s tím, že za tyto služby zaplatíte, a nejde zrovna o pakatel. Výjezd těchto sanitek ale žádná pojišťovna neproplácí a provoz i zařízení také něco stojí. Pro zajímavost, vybavení jedné sanitky vyjde přibližně na 350 tisíc. Firma tedy na zachraňování zvířecích pacientů nijak extra nevydělává. Ceník najdete na stránkách každého provozovatele. Výše ceny záleží na době výjezdu (pohotovostní příplatky na večer, noc, víkend nebo svátky), ujetých kilometrech, použitém materiálu a odborných úkonech. Z pravidla platí, že čím akutnější případ, tím vyšší cena.

V Praze a přilehlém okolí působí Zdravotnická záchranná služba veterinární PET-MEDIC. Ta je začleněna do integrovaného systému hlavního města Prahy. Vyjíždí na žádosti hasičů i policistů. Vybavením ani organizací se nijak neliší od lidské záchranky. Svou záchranku ale mají třeba i Brno nebo Pardubice a Veterinární převozová a záchranná služba Pet Emergency působí po celé České a Slovenské republice.