Zpět na výpis

Jak pomoci psovi od stresu či bázlivosti

Autor Lucka | Výchova a péče

Měla jsem úžasnou fenku adoptovanou z útulku. Jak už to ale u útulkáčů občas bývá, měla povahovou vadu - bázlivost. Bála se cizích lidí, cizích věcí i zvuků. Jednou při večerním venčení se vyděsila i vlastního stínu. Hledala jsem tedy prostředky, jak její bázlivost zmírnit. Pokud máte i vy doma bázlivého chlupáče a hledáte tu správnou cestu, jak mu pomoci, třeba se vám něco z tohoto bude hodit.

Účinky jsou samozřejmě jako u všeho individuální a každý pes může pozitivně reagovat na něco jiného. Když tedy nepomůže jedna věc, chce to se nevzdávat a zkoušet další, dokud nepřijdete na to, co právě vašemu pesanovi pomůže. Podělím se s vámi o metody, které jsem vyzkoušela já.

Spot on

Jde o 100% přírodní extrakt kozlíku lékařského a aplikace se opakuje každý týden. Funguje na principu pomalého uvolňování a tedy dlouhodobého účinku. Doporučuje se například v případě nadměrného štěkání nebo kňučení v důsledku úzkosti z odloučení či v případě destruktivního nebo nežádoucího územního chování. Můžete ho také použít při návštěvě veterináře, při cestování, bouřce nebo ohňostroji. Obecně psa zklidňuje a připravuje lepší půdu na další práci s ním. U nás bohužel moc velký úspěch neměl.

Feromonový obojek

Feromonový obojek napodobuje feromony, které produkuje fena ke zklidnění svých mláďat – štěňat. Zklidňující levandulová a heřmánková vůně pomáhá zcela odstranit nebo zmírnit pocit strachu a neklidu u psů. Psi rozpoznají tyto feromony po celý svůj život a snáz se tak vyrovnávají se stresem a strachem. Po nasazení se z obojku uvolňuje prášek s obsahem feromonů. Jeho účinnost je přibližně 30 dní, pes by se s ním ale neměl koupat. To by neměl být problém, protože je sundavací a jde tedy používat i přerušovaně. Jeho použití se doporučuje ve stejných situacích jako u spot on. Po krátkém nošení se u mé psí slečny začaly ukazovat výsledky, byla o něco málo klidnější, což bylo poznat hlavně doma. Jelikož byl u nás problém s bázlivostí opravdu hluboký, na stresové situace obojek stále nestačil.

Bachovy kapky

Tyto kapky by u psa měly zmírňovat strach a nedůvěru. Jde o směs esencí na úzkost, strach bez příčiny, k větší míře tolerance, rovnováhy a klidu, k potlačení skepse a obav z nového a ke zpracování fyzického nebo psychického traumatu. Bachovy kapky - nejen ty na strach u psa - jsou majiteli psů i koček obecně velmi chválené pro své účinky. S Bachovými kapkami jsem dosáhla nejlepších výsledků. Moje fenečka byla klidnější, reakce měla stále nepřiměřené, ale už mírnější.

Antistresové oblečky

Jde o metodu, která mě velmi zaujala. Myslím si, že bych s ní dosáhla dobrých výsledků, bohužel jsem na ni ale přišla moc pozdě. Osobní zkušenosti s ní tedy nemám, ale věřím v její účinnost a přemýšlím, že ji vyzkouším na svém nynějším pesanovi, který sice strachem netrpí, je ale roztěkaný, hyperaktivní a trpí mírnou separační úzkostí. Na této metodě se mi líbí, že se do psa žádným způsobem nevpravují žádné látky.

Jedinou nevýhodou, kterou vidím, je to, že v oblečku může být psovi v létě teplo a jeho nošení se tedy asi musí upravit podle počasí, není zcela univerzální. Problém by mohl nastat při samotném oblékání, pokud pes není zvyklý na lidský kontakt. Principem účinku je jemný konstantní tlak, který má výrazný uklidňující účinek při problémech s úzkostí, strachem nebo hyperaktivitou. Na základě testů je tato metoda účinná u více než 85% případů. Ve světě je její vyžívání velice rozšířené a je doporučováno veterináři i trenéry psů, a to nejen na stres a bázlivost, ale i jako podpůrnou léčbu třeba u epilepsie.

Tlak na psí hrudník vyvolává pocit bezpečí a výrazně uklidňuje nervový systém psa. Podobného principu je využíváno u metodiky výchovy zvířat TTouch®, u lidí s autismem, u dětí s některými poruchami chování i pro zklidnění novorozenců.

Doufám, že jsem tímto alespoň někomu pomohla, nebo ho alespoň přivedla na další možnost, jak svému pesanovi pomoci od strachu nebo stresu. Máte nějaké rady, jak se se strachem a stresem u psa vypořádat? Co pomohlo právě vám?