Zpět na výpis

Mazlení s kočkami může i léčit

Autor Lucka | Zajímavosti

Ne každý má možnost doma chovat psa nebo kočku. Přesto řadě lidí právě kontakt s kočkami zázračně dopomůže k tomu, aby se zlepšil jejich zdravotní stav. Mluvíme o felinoterapii, která má pacienty zbavovat psychických a somatických obtíží. Jak? Díky kočičí společnosti se totiž lidská mysl zklidní a v neposlední řadě také rozvíjí.

Jistě znáte rčení „ve zdravém těle zdravý duch“. Na obdobném principu felinoterapie funguje. Jakmile se zbaví problémů a zátěží mysl, rychle pak následuje také zlepšení fyzického stavu. Pojďme si vysvětlit, jak to celé vlastně probíhá.

Rozeznáváme dva typy felinoterapie. Buď je kočka pouze přítomná ve stejné místnosti jako pacient, zbavuje ho pocitu samoty a bližší kontakt záleží na jejich volbě a počínání, nebo si dotyčný zvíře hladí a chová v náručí, zkrátka dochází k přímému kontaktu...

Felinoterapie účinně odbourává stres, neklid, fobie, neurózy, psychické bloky a dokonce i závislosti. Dále významně přispívá k úspěšné rekonvalescenci po ochrnutí nebo rozvíjení schopností fyzicky či mentálně handicapovaných dětí.

Význam má felinoterapie skutečně pro širokou skupinu lidí. Kupříkladu senioři díky kontaktu se zvířetem opět cítí chuť do života a necítí se osamocení. Jiní lidé se zase prostřednictvím koček učí navazovat vztah s okolním světem a dalšími bytostmi.

Felinoterapie je takovou kočičí obdobou hodně známé canisterapie, kterou jsme už vícekrát na blogu zmiňovali. Mojí osobní zkušeností je, že jak psi, tak kočky se dokáží do člověka vcítit s obrovskou mírou empatie a vytáhnout ho ze špatné nálady i hůř – deprese. Ať už tím, že se přijdou přitulit a vyjádří vám svoji bezmeznou náklonnost, nebo tím, že vás rozptýlí energickým dováděním, na které nejsou snad nikdy příliš unavení. Množství odborníků potvrzuje, že přítomnost jakéhokoliv domácího zvířete je pro lidskou psychiku velmi prospěšná.