Zpět na výpis

Ruční odchov koťat

Autor Lucka | Výchova a péče

Je spousta možností, jak můžou koťata osiřet. Ať už kočku přejede auto, dostane se do potyčky se psem nebo zemře při porodu, koťátka zůstanou sama bezmocná a potřebují naší pomoc, aby přežila. Kočka také může své novorozence odmítnout a v takovým případech, pokud nenajdeme jinou náhradní matku, je jedinou možností ruční odchov.

Vždy je prioritou snažit se za každou cenu sehnat náhradní kojící kočku, ke které je možné koťata přidat. Mají tak největší možnost na přežití. Pokud žádnou nenajdete a rozhodnete se odchov zajistit sami, je třeba upozornit, že nejde o vůbec snadnou situaci. Zabere vám téměř všechen čas a musíte také počítat s tím, že ne všechna z vrhu se vám může podařit zachránit. Trpělivost a vytrvalost jsou nezbytností. K nejkritičtějším patří především prvních deset dní, ale náročný bude celý první měsíc. V té době jsou totiž koťátka ještě slepá a hluchá, řídí se pouze svým hmatem.

poporodní péče

Koťátka je třeba důkladně očistit. Omyjeme je teplou vlhkou žíňkou. Nesmíme je ale příliš namočit, aby neprochladla. Poté je osušíme plenou. Může nám pomoci i elektrická dečka v pelíšku zapnutá na nejnižší stupeň. Ta celkově zajistí, aby byli novorozenci stále v teple. Jako nouzové řešení můžeme použít PET lahve naplněné teplou vodou, které se ale musí často měnit, aby se teplota udržela.

pelíšek

je vhodné novorozence umístit do malého pelíšku, kde se po hmatu snadno najdou. Ideální je pelech se čtyřmi stěnami a odklápěcím víkem. Můžeme v klidu použít i vystlanou krabici. V pelíšku by měli mít stále dost teplo, ideální je již zmíněná elektrická dečka, popřípadě PET lahve. V prvním týdnu věku potřebují koťátka teplotu okolo 30°C, ve druhém týdnu jim postačí teplota v rozmezí 25 - 27°C. Na deky umístíme inkontinenční podložky, abychom malé udrželi v čistotě a suchu.

kojení

V chovatelských potřebách si seženeme kojeneckou soupravu, která obsahuje lahev s dudlíky a speciální mléko pro koťata, které je koncipováno jako přírodní mateřské mléko. Na našem trhu existuje několik druhů a ne každé můžou koťátka chtít pít. Později můžeme zkusit použít i zahuštěné neslazené plnotučné mléko, které naředíme.

Mléko ohřejeme na zhruba 38 ̊C a teplotu zkusíme na hřbetě ruky. Koťátko vezmeme do dlaně bříškem dolů, prsty podepřeme hlavičku a začneme krmit. Lahvičku moc nenakláníme a čekáme, až kotě začne samo sát. Dopřejeme mu tolik mléka, kolik vypije. Právně nakrmené kotě má plné bříško a ihned usne. Pokud je nakrmené nedostatečně, křičí nebo má bříško měkké. Po každém krmení je třeba lahvičku dobře vymýt nebo vyvařit.

Krmení musíme opakovat každé dvě hodiny, a to i v noci. Od 21 dne stáří můžeme začít krmit ve dne každé 3 hodiny a v noci interval prodloužit na 4 až 5 hodin.

Každý den koťata zvážíme a údaje si zapíšeme, abychom měli jistotu, že neubývají na váze.

vyprazdňování

Po krmení musíme koťátkům s vyprazdňováním pomoci. Obrátíme je bříškem vzhůru a masírujeme bříško a konečník, dokud se nevyprázdní. Kvůli umělému mléku může občas dojít k zácpě. V takovém případě se doporučuje jednou za čas místo mléka podat heřmánkový čaj smíchaný s glukopurem.

vývoj

V prvním týdnu koťátkům odpadne pupeční šňůra, mezi sedmým a čtrnáctým dnem začínají otevírat očíčka. Čich se koťátkům začne vyvíjet mezi druhým až třetím týdnem věku. S jeho pomocí dokáží rozeznat jedno druhé a svého člověka. Ve třetím týdnu se také vyvíjí sluch. Ke konci prvního měsíce života se začínají stavět na nohy. Hodí se jim tedy zvětšit pelíšek a dopřát více pohybu.

odčervení

První odčervení je dobré provést 14 dní po porodu, znovu ho zopakovat ve 4 týdnech, 6 týdnech a 3 měsících. Pro takto malá koťátka u veterináře seženete speciální odčervovací pastu, která je k malinkým tělíčkům šetrnější než klasické přípravky.

přikrmování

Jakmile umí chodit, můžeme začít s přikrmováním z mělkého talířku. Nejdříve ohřátým mlíčkem, poté neslazeným tvarohem. V jednom měsíci věku můžeme začít krmit i vařeným kuřecím masem natrhaným na malinké kousky nebo kuřecími konzervami pro koťata. V té době už také musí mít neustálý přísun k čerstvé vodě. Můžeme už zakoupit i speciální granule pro nejmenší koťátka, které obsahují vše, co potřebují.

toaleta

Když koťátka už sama baští, dokážou si i sama dojít na záchod. Je na čase tedy pořídit kočičí toaletu. Měla by být odkrytá a nízká a stelivo jemné a bezprašné.

bezpečnost

V jednom měsíci ještě koťata v naší nepřítomnosti nenecháváme volně se pohybovat po bytě. Když odcházíme, umístíme je do prostornější krabice nebo jinak zabezpečeného prostoru, kde budou mít vše, co potřebují - toaletu a misky s granulkami a vodou.

nový domov

Pokud si nechceme všechna koťátka nechat, můžeme jim začít pomalu hledat vhodný domov, kam by měla odejít ve dvou měsících. Kočky z ručního odchovu bývají dobrými společníky. Jsou zvyklé na člověka a mají k němu často silnější vazbu. Ovšem i vám se s nimi, po tom všem, bude těžce loučit :).