Zpět na výpis

Jak poznat, že má pes nadváhu nebo už začíná být dokonce obézní?

Autor Lucka | Zdraví a strava

Nejjednodušší způsob, jak psa udržet v optimálním váhovém rozmezí je dopřát mu dostatek pohybu a dodržovat správné krmné dávky. Pozor na různé odměny při výcviku v podobě psích pochoutek – i ty obsahují kalorie, a pokud jich pes během každé vycházky sní větší množství, mohou být příčinou jeho přibírání právě ony. I v případě odměn byste proto měli dodržovat rozumné dávkování nebo volit jejich dietetické varianty.

Riziko obezity se může zvýšit v případě, že jsou váš pes či fena kastrovaní. Predispozici k nadváze mají také některá psí plemena – například majitelé labradorů asi potvrdí, že jejich čtyřnohým přátelům možná někdy chutná až moc a ve srovnání s jinými psími rasami mívá zrovna toto psí plemeno sklon k nadváze vyšší.

Jak poznat, že je pes obézní nebo trpí nadváhou? V případě optimální hmotnosti by pes měl mít hmatná žebra a při pohledu ze strany by měl mít lehce stažené břicho. Rovněž by měl mít viditelné zúžení v oblasti pasu. Při pohledu seshora by tedy měl tvar jeho těla vzdáleně připomínat přesýpací hodiny. Jedná se ale jen o orientační metodu zjištění nadváhy, a proto byste se v případě pochyb měli o ideální hmotnosti vašeho mazlíčka a o tom, zda trpí, či netrpí nadváhou, poradit s veterinářem.

Jedna z nejčastěji uváděných definic obezity u psa je ta, že má o 15 % vyšší hmotnost, než je optimum. Ovšem rozptyl ideální váhy u různých plemen může být i několik kilogramů, takže jen z této poučky se úplně nedá vycházet. Navíc v případě kříženců se žádné tabulky s ideální hmotností nedohledáte. Právě proto se při posuzování obezity kromě hmotnosti zkoumá také množství podkožního tuku a tedy i vzhled psa, který jsem popsala výše.

Stejně jako v případě nás lidí se psí metabolismus s přibývajícím věkem může zpomalit.

Proto řada psů, kteří byli v mladším věku štíhlí, tloustne až po pátém roce věku. Proto je vhodné starším psům pořídit krmivo, které obsahuje všechny potřebné látky pro správné fungování jejich organismu, ale má méně kalorií, než krmivo pro dospělé psy.

Opět stejně jako v případě lidí platí, že čím je nadváha vyšší, tím hůř a déle se pes dostává zpátky do formy. Proto se v případě pochyb o tom, zda je váš pes v ideální váhové kondici, raději poraďte s veterinářem a začněte se snižováním jeho váhy co nejdřív. Ušetříte tím sobě i jemu značné starosti. Je ale dobré mít na pamětí, že začínat by se mělo postupně, nejprve kratšími - za to častými - procházkami s tím, že postupně natahujte čas i vzdálenost. Nadváha nezmizí mávnutím proutku, ale ani tím, že pejskovi nasadíte tvrdý tréninkový režim. To by mu mohlo ve výsledku uškodit. O tom, jak na to si ale detailněji napíšeme zase příště.