Zpět na výpis

Jak psi vnímají čas?

Autor Lucka | Zajímavosti

Bylo pro mne opravdu překvapením, že odpověď na otázku, jak psi vnímají čas, zatím nikdo přesně nezodpověděl. Ovšem když si vztáhneme stejnou otázku na lidi, asi taky nedostaneme zcela uspokojivou odpověď. Sami to asi znáte na vlastní kůži, někdy se hodina vleče jako hlemýžď a jindy zase úprkem maratonového běžce. Třeba ve škole na nudné přednášce nebo v práci na nezáživné poradě. Naopak pokud jsme třeba na obědě s člověkem, se kterým si máme hodně co říct, letí čas jako splašený. Navíc vteřiny, hodiny a sekundy, ve kterých v mysli odměřujeme čas jsou ryze lidský vynález. Psi určitě v podobných jednotkách jako my nepřemýšlí.

Ale jak jim tedy utíká čas, pokud jsou třeba sami doma? Poznají rozdíl, když jste pryč hodinu nebo pět? Ani tady nedávají výzkumy jednoznačnou odpověď. Navíc se taková věc zkoumá dost těžko. Každopádně podle jednoho z nejznámějších výzkumů na tohle téma, který provedli vědci na univerzitě ve švédské Uppsale etoložky Therese Rehn a Linda Keeling, psi reagovali na příchod svého pána právě v závislosti na době, po jakou byl pryč.

Švédský výzkum ukázal, že psi své pány vítali mnohem intenzivněji, pokud se vrátili domů po dvou hodinách, než když se jednalo jen o 30 minut. Nicméně výzkum neodhalil žádný rozdíl v psím chování a v míře vítání páníčka, pokud byli psi o samotě déle než dvě hodiny. Ať byl člověk pryč dvě hodiny nebo čtyři, rozdíl v psím chování a také v jeho fyziologických reakcích prý byl nulový. Tenhle závěr by mohl naznačovat, že psi sice poznají rozdíl mezi půl hodinou a dvěma hodinami, ale víc hodin už rozliší jen těžko. Ovšem to je jeden průzkum. A do psí hlavy stejně ani v Uppsale nepronikli, aby zjistili, co si psi o čase myslí doopravdy .

Co víme s jistotou je, že psí organismus stejně jako ten náš podléhá takzvanému cirkaidánnímu rytmu. Zjednodušeně řečeno – psům stejně jako lidem kolísá během dne a noci hladina různých hormonů. Díky nim se nám chce s poklesem denního světla spát a ráno jsme naopak obvykle bdělí. Podobnému hormonálnímu rytmu podléhají i psi, takže je možné, že čas dokáží vnímat podobně pocitově jako my bez hodinek.

A jak dlouho necháváte své pejsky doma vy? Máte taky jako já výčitky svědomí, když se s příchodem domů opozdíte? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.