Zpět na výpis

Nechutná mu? Příznak nemoci, ale i nevhodného krmiva

Autor Lucka | Zdraví a strava

Rozmazlenost a zmlsaný jazýček

Řada lidí v domnění, že svému psovi prospěje, zkouší různé druhy krmiva a ještě během dne pejskovi přilepšuje různými pamlsky. Na tom samozřejmě není nic špatného, ale mělo by to mít svou míru. Pokud si pes zvykne, že pokaždé když se mu dané jídlo v misce tak úplně nezamlouvá, páníček ho vymění za něco jiného, je to špatně. Může se totiž stát, že po čase bude pes automaticky čekat, že když se jídla nedotkne, tak mu ho jednoduše vyměníte. Řešení je prosté – psovi prostě nedávejte na výběr. Přes den omezte pamlsky a dobrůtky, a když se večer misky s jídlem nedotkne, tak mu seberte a nechte ho o hladu. Ráno mu naservírujte to samé jídlo, a pokud ho znovu nebude chtít, zkuste to znovu večer. Když v tomto přístupu, kdy pes nemá na výběr, vytrváte, uvidíte, že se i velký zmlsanec promění ve vzorného strávníka.

Nevhodné granule

Asi nemusím připomínat, že kvalitní krmivo, je základ dobrého zdravotního stavu psa. Pokud se z nějakého důvodu rozhodnete psovi krmivo změnit, měli byste to dělat postupně a pomalu. Do starých granulí mu několik dní míchejte nové a dávku nového krmiva postupně zvyšujte. Stejně postupujte i v případě, že krmíte konzervami. Na náhlou změnu stravy by pejsek mohl reagovat průjmem, v krajním případě i zvracením nebo právě nechutenstvím. Je ovšem pravda, že nekvalitní strava se obvykle na pejskovi projeví až v delším časovém horizontu a protože má hlad, může několik měsíců hltat i hodně nekvalitní jídlo.

Nemoc

Pokud pejsek kromě jídla nepřijímá ani vodu, neměli byste váhat a jet okamžitě k veterináři. Znamená to, že situace je skutečně vážná. Jestliže zvíře pije, ale jeden den nejí, můžete počkat a nabídnout mu jídlo druhý den. Pokud ale nejí ani za dva dny a nechce ani své oblíbené dobrůtky, je to opět signál, že byste měli navštívit lékaře. Onemocnění, která se projeví tím, že pes nežere, je bohužel celá řada, takže bez profesionální diagnózy je lze jen těžko určit. Může jít o zánět žaludku nebo střev, pejsek může mít v trávicím traktu nějaký cizorodý předmět (třeba hračku nebo kus míčku), může mít i nemocná játra nebo ledviny. Onemocnění těchto vnitřních orgánů se navenek také mohou projevit nechutí k jídlu, přesně je ale obvykle dokáže odhalit až laboratorní vyšetření krve.

Pokud váš pes nežere, nemusíte se ale hned bát vážné nemoci, může se jednat třeba i o bolavý zub nebo nepatrně zanícenou dáseň. Můj pes jednou nechtěl večeřet proto, že jsem mu špatně zastřihla dráp Každopádně pokud zvíře nejí déle než 48 hodin, určitě se spojte s veterinářem. Pokud pes navíc zvrací a má průjem, nečekejte ani zmiňované dva dny. I když příčina může být banální, může nechutenství signalizovat i vážnější problém, se kterým není radno čekat.