Zpět na výpis

Uvažujete o kastraci kočky? Jaké jsou pro ni důvody a jak pečovat o zvíře po zákroku?

Autor Lucka | Zdraví a strava

Všechna pro u kastrace

Pokud máte kočku, která má přístup ven, je důvod kastrace jasný – zamezíte nechtěnému zabřeznutí. Kočka při dvou říjích ročně může během dvanácti měsíců přivést na svět až deset a víc koťat. Všechna si jen těžko necháte a budete mít potíže je i rozdat. V době našich babiček a prababiček se proto na vesnicích vžil poměrně morbidní zvyk nechtěná koťata topit. K takovým krutým opatřením dnes díky vyšší míře kastrace koček už snad nikdo přistupovat nemusí.

Možná si říkáte, že pokud vaše kočka žije jenom v bytě, není vám kastrace k ničemu. Nevykastrovaná kočka ale v době říje zažívá velké hormonální výkyvy, které ji mohou velmi stresovat. Proto se běžně kastrují i kočky, které tráví celý život uvnitř. Hlavní důvod pro kastraci kocourů je ten, že vykastrované zvíře si neznačkuje teritorium. Jako majitelé kočičáků tak zřejmě víte, jaké aroma má jejich moč, a proto se mnou musíte souhlasit v tom, že doma si takovou “vůni” určitě rádi odpustíte. Kastrovaní kocouři navíc bývají přítulnější a klidnější než ti nevykastrovaní.

Ztloustne a zleniví?

Pokud se obáváte, že vaše kočky nebo kocouři kastrací zleniví, můžu vás ujistit, že moje kočky rozhodně nijak lenivé ani klidné nejsou. Někdy bych dokonce ocenila, kdyby trochu klidnější byli. Stejně tak se nemusíte bát toho, že by vaši mazlíčci po kastraci ztloustli. Na trhu je dnes velký výběr speciálních krmiv pro kastrované kočky, které pomáhají udržovat optimální váhu zvířete.

Jak pečovat o zvíře po zákroku?

Kastrace koček i kocourů se provádí v celkové narkóze. Zvířátko byste proto před operací neměli 12 hodin krmit. Pro veterináře jsou kastrace celkem běžné zákroky a komplikace se objevují jen zcela výjimečně. U našich koček se neobjevily nikdy. Celá operace trvá zhruba půl hodiny. Na cestu domů je ideální zvířátko umístit do přenosky tak, aby mělo nataženou hlavu a dobře se mu dýchalo. Doma kočku položte na zem, rozhodně ji nedávejte na gauč nebo křeslo. Po probuzení totiž nebude zcela kontrolovat své pohyby a jakýkoliv pád, byť z malé výšky, by pro ni mohl být nebezpečný

Některá zvířata se z narkózy proberou rychle, jiná prospí i několik hodin. Pokud bude váš mazlík spadat do té druhé kategorie, měli byste kontrolovat, zda mu nezapadl jazyk. Po probuzení kočku rozhodně nenuťte do pití a jídla. Až se na to bude cítit, obslouží se sama. Zvířátko je potřeba v následujících dnech kontrolovat a hlídat, aby si nelízalo ránu a nevykusovalo stehy. Já jsem si proto vždy raději po kastraci brala dovolenou, abych měla kočičáky pořád pod dohledem. Pozorně také sledujte, zda z rány nevytéká hnis nebo krev. Pokud ano, tak honem pospíchejte k veterináři! Jestliže je vše v pořádku, stehy se obvykle vyndavají 10. den po zákroku.

A jaký je váš názor na kastraci? Jsou vaši kočičáci kastrovaní a myslíte, že jim kastrace prospěla? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.