Zpět na výpis

Dornova metoda pomáhá i zvířatům

Autor Lucka | Zdraví a strava

Řeč je o Dornově metodě, která - laicky řečeno - slouží k nápravě chybného postavení kostí v těle. Lidé mají prý podobný kosterní aparát jako psi, proto lze tuto metodu aplikovat i na ně. O metodě mi říkala kolegyně z práce, tehdy mě ale ani náhodou nenapadlo, že to může být užitečné i pro naše mazlíčky.

A vlastně proč ne. Podle toho, co mi říkala, Dornova metoda je hlavně o tom “vrátit vše na své místo” a to s pomocí úplně přirozených pohybů. Základem rehabilitace pomocí Dornovi metody je kombinace přirozených pohybů zvířete, kterým dochází k přirozenému pohybu svalů v těle, a tlaku pomocí rukou terapeuta. Krok po kroku se tak ošetřují všechny klouby, obratle a kosti. Pohyby a tlakem se vše vrací do svých fyziologicky správných poloh.

Začala jsem se o to zajímat více, když mě napadlo, jestli to lze uplatnit i jako prevenci dysplazie kyčelních kloubů. Každý, kdo má doma většího pejska, asi o tomto neřádovi slyšel. Mám doma sice kříženku labradora s malým plemenem, ale i tak si myslím, že není na škodu být informovaná. Tím spíš, když by se jednalo o něco, co může pomoct, když jamka kyčelního kloubu a hlavice stehenní kosti nespolupracují. Kvůli volnému spojení kloubu a kosti v kyčli se totiž může rozvinout artróza a celé to může skončit až nehybností končetiny.

A skutečně prý Dornova metoda může alespoň zpomalit nástup artrózy a snížit celkovou bolestivost namáhaného kloubu. Pomáhá napravovat různé blokády páteře, které pak mají vliv na celé tělo. Využívá se i v případech, když má pejsek vyhřezlé plotýnky (to se týká hlavně těch dlouhohřbetých). Nejlepší je prý ale jako prevence.

Není nad to si jít jednou za čas srovnat tělo a vzít s sebou rovnou i chlupáče. Obzvlášť pokud máte doma pracovního psa nebo s ním hodně sportujete. Dnes už bývají dokonce zvířecí fyzioterapeuti běžnou součástí agility klubů. Jenže opotřebované klouby se můžou objevit i u “gaučáka”. Stačí špatné trhnutí vodítkem za obojek, když pejsek tahá, nešikovné utírání tlapek, které naši psi zrovna nemilují, nebo taková klouzavá podlaha dá kloubům také zabrat.

To vše v kombinaci se špatnou genetikou a problém je na světě. Dornova metoda se doporučuje také u štěňátek. Především pak pro ta, u kterých byl problém při porodu, nebo pochází z takových podmínek jako naše Rozinka - tedy množíren a hromadíren, kde psi nemají dostatečný prostor pro zdravý vývin.

Navíc je podstoupení takové terapie dobré i pro psychiku, a to jak u lidí, tak i psů. Kolikrát totiž za psí nesoustředěností a roztěkaností může být i špatně usazená kost v kloubu. To se může stát i při trochu divočejší hře pejsků. Když by to bylo po nějakém úrazu či se jedná o závažnější zdravotní neduh, tak ale raději vždy dopředu konzultujte s veterinářem.

Pokud se ji přeci jen rozhodnete podstoupit, ať už vy samy nebo se psem (já se to rozhodla nejdřív otestovat na sobě), udělejte si alespoň tak 2 hodiny čas. Ošetřuje se totiž úplně celé tělo. A pak to chce alespoň 3 následující dny odpočinek, protože je tělo tak trochu v šoku ze správného postavení :-). Ale pak už chlupáč může zase řádit jako dřív a navíc s doplněnou energií!

A co vy? Máte někdo zkušenost s Dornovou metodou? Doporučili byste ji?

(Více informací nejen o fyzioterapii psů zde: www.physiodog.cz a o Dornově metodě: www.dornovametoda-zvirata.cz/dornova-metoda/dornova-metoda-pro-psy/)