Zpět na výpis

Kočičí hry a hračky

Autor Lucka | Zajímavosti

Naše kočky například milují “lovit” myšky, závodit ve škrabání nebo třeba jen pobíhat po bytě sem a tam a při tom vyšplhat, kam to jde. Nedávno jsem je hlídala a znovu si tak připomněla, jak energičtí dokážou být. Když po divokém dovádění ulehly na gauč vedle mě k chvilkové relaxaci, napadlo mě se mrknout, jaké různé hry se dají pro kočky připravit.

A rovnou s tím jsem mrkla i na nějaké ty kočičí hračky, abych načerpala inspiraci nejen na blížící se Vánoce (a to i když si to nerada připouštím, že už je to za chvíli zase tady :-)). Nějakou zajímavou novinkou v podobě hračky totiž naše kočky totiž nikdy neurazíte. Celkově se nabídka kočičího sortimentu dá rozdělit na:

  • klasické tunely a další “probíhadla” - nezapomínejme, že kočky jsou průzkumníci, takže čím rafinovanější, tím lepší;
  • myšky, míčky, catnipy a vše, co stimuluje lovecké instinkty;
  • škrabadla a sisalové hračky, která plní především praktickou funkci nejen ventilu emocí, ale především protahování drápkového aparátu;
  • interaktivní a smyslové, které mají rozvíjet kočičí schopnosti, dovednosti, ale také smysly.

Zaujaly mě ty interaktivní, kdy je potřeba, aby kočka nejdříve něco udělala, než ji hračka “odmění” třeba pamlskem nebo blikajícím či zvuky vydávajícím balónkem. Často se jedná o automatické hračky, jako jsou různé krmící labyrinty, desky či válečky nebo také koulodráhy či lasery. Kdo má rád klasiku, tak najde i dřevěné boxy s míčky, které fungují na stejném principu “lovu” míčku skrze škvíry.

Novinkou pro mě byl objev baldriánu neboli kozlíku lékařského, který lze najít v případě některých hraček. Tato bylinka, někdy také označovaná jako kočičí křen, má uklidňující a uvolňující účinky. Kočkám prý velmi voní, a proto se používá při výrobě různých hraček. Pořídit se dá i ve formě kapek či pytlíku sušených bylinek. U nás by pytlíček dlouho nevydržel a tak se spíše v lékárně poptám po těch kapkách.

A teď zpátky ke kočičím hrátkám. Víte, co to znamená syndrom kognitivní dysfunkce? Já to donedávna nevěděla. Laicky řečeno se jedná o demenci, takového psího nebo kočičího “Alzheimera”. U zvířat stejně jako u lidí patří mezi preventivní kroky učení se novým věcem a fyzická aktivita, tedy hra:-)

Náš kocour rád pobývá v koupelně, a tak mě například zaujala tato: dejte pingpongový míček do vany či lavoru s trochou vody a pozorujte, jak bude kočka tlapkou “určovat směr plavby” a při tom sledovat vlnění vody (mimochodem na suchu je to taky velká zábava:-) Když máte doma kočičího divocha, dávejte raději pozor, aby kočka při lovu míčku ve vaně neuklouzla a neporanila se.

A pokud už doma máte zmiňovaný baldrián, můžete jím pokapat starou ponožku či jinou látku a tu někam ukrýt. Kočka si pak bude hrát na stopaře. Stejně tak můžete schovávat i různé pamlsky. A pokud byste měli delší chvilku, můžete si ze staré krabice či plastové nádoby a provázku vyrobit svůj domácí kočičí labyrint či box. Stačí vystříhat pár otvorů a dovnitř umístit pamlsky nebo hračky. Kočka si s tím může hrát na zemi, ale může to mít i zavěšené ze stropu. A o zábavu máte oba postaráno!